fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

11.10.2022 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Wirtualne oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”

Wirtualne oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”

Fotografka Celina Osiecka jest autorką tysięcy portretów warszawianek i warszawiaków, które wykonała w swoim zakładzie fotograficznym przy ulicy Zwycięzców na Saskiej Kępie.

Wystawa to prezentacja sylwetki wyjątkowej warszawianki, a także dokument półwiecza historii rzemiosła fotograficznego. Stanowi również świadectwo zmian, które zaszły w dziedzinie fotografii, w kulturze, modzie i obyczajowości.

Wystawa otworzyła się 14 maja i trwa do 16 października 2022 roku. Przeczytaj o wystawie.

Wirtualne oprowadzanie kuratorskie

Kuratorka wystawy, Antonina Gugała razem z Celiną Osiecką w wirtualnym oprowadzaniu opowiadają o fotografii rzemieślniczej, zakładzie na ulicy Zwycięzców i zdjęciach prezentowanych w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Studio w mieszkaniu

Pierwsza część oprowadzania to historia poznania Gugały i fotografki podczas realizowania przez kuratorkę projektu artystycznego „Fotograf warszawski” w 2016 roku, a także historia powstania i początków zakładu fotograficznego Celiny Osieckiej.

Zobacz fotorelację z Zakładu Fotograficznego Celiny Osieckiej.

Fotografia rzemieślnicza

W 1968 roku Celina Osiecka uzyskała tytuł Mistrza rzemiosła w dziedzinie fotografowanie. Do dziś korzysta z analogowych metod pracy. Wizerunki klientów i klientek naświetla na czarno-białych negatywach, które następnie poddaje obróbce chemicznej w ciemni. Na koniec retuszuje je tradycyjną metodą ołówkową.

Kolejna część oprowadzania prezentuje teczki czeladnicze fotografki i dotyczy zawodu fotografa.

Portrety

Na wystawie pokazane są fotografie z archiwum zakładu Celiny Osieckiej wykonane między 1962 a 2022 rokiem, wybrane spośród tysięcy uporządkowanych alfabetycznie negatywów i odbitek. 

W tej części oprowadzania kuratorka opowiada o fotografii portretowej tworzonej na potrzeby dokumentów i o portretach pamiątkowych.

Dokumentacja fotograficzna

Część wystawy „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne” pokazuje fotografie zakładu i jego okolic zrobione przez Celinę Osiecką i jej męża, Andrzeja Tytusa Osieckiego.

Usłyszysz o tym w tej części wirtualnego oprowadzania.

Fotografia okolicznościowa

Ostatnia część wirtualnego oprowadzania dotyczy fotografii okolicznościowej: zdjęcia z okazji chrztu, ślubne, pamiątki ważnych życiowych wydarzeń.

Na zdjęciach widać jak zmieniała się moda ślubna i zwyczaje związane z dokumentowaniem prywatnych uroczystości.

Zdjęcie główne: przestrzeń wystawy „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”, fot. Tomasz Kaczor


Patronat medialny:

Projekt zrealizowano w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.