fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

30.08.2022 / Aktualności, Galeria Rynek 30

Wkrótce: „Herstorie warszawskie”

Wkrótce: „Herstorie warszawskie”

Galeria Rynek 30 to przestrzeń działań młodych twórców i twórczyń. Muzeum Warszawy zaprosiło studentki i studentów Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP do przygotowania wystawy o kobietach, dzięki którym nastąpiły zmiany w życiu społecznym, politycznym i kulturowym.

Powstała wystawa „Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie”, którą można oglądać od 15 września 2022 roku do 29 stycznia 2023 roku.

W garderobie baletnicy (na zdjęciu Danuta Kwapiszewska), Edward Hartwig, lata 50. XX w., Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy

Herstorie dwunastu kobiet zostały opowiedziane poprzez wybór obiektów z kolekcji Muzeum Warszawy, uzupełnionych o wypożyczenia i zbiory prywatne, nierzadko będące pamiątkami rodzinnymi. Wśród herstorii znajdziemy opowieść o:

  • pierwszym zakładzie introligatorskim dla kobiet,
  • ukrywaniu społeczności żydowskiej w warszawskim zoo w czasie Zagłady,
  • zarabiającej na całą rodzinę prababci
  • czy ambitnych lekkoatletkach z Polonii Warszawa.
Portret Stefanii Wilczyńskiej, autorstwo nieznane, lata 30. XX w., Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy

Najstarsza z przedstawionych emancypantek urodziła się w drugiej połowie XIX wieku, najmłodsza żyje do teraz. Józefa Bojanowska, introligatorka i redaktorka; Eufemia, legendarna modelka aktów warszawskiej ASP; prekursorka fotografii Jadwiga Golcz; współpracowniczka Korczaka Stefania Wilczyńska czy tancerka baletowa Danuta Kwapiszewska – to tylko kilka z bohaterek wystawy.

Przeczytaj więcej o wystawie.

Program wydarzeń towarzyszących

W ramach programu towarzyszącego odbędą się oprowadzania kuratorskie (również tłumaczone na język ukraiński), podczas których poznasz bliżej poszczególne bohaterki i ich herstorie. Sylwia Chutnik wygłosi we wrześniu wykład „Czesanie historii pod włos, czyli o warszawskim doświadczeniu herstorycznym”. W styczniu Dobrochna Kałwa poprowadzi warsztaty z odkrywania rodzinnych historii. Wystawie towarzyszyć będzie także program filmowy opracowany we współpracy z Against Gravity.

Więcej informacji wkrótce.