20.12.2022 / Aktualności, Muzeum Woli

Wkrótce: wystawa o Kim Lee

Od 1 stycznia do 1 lutego 2023 roku Muzeum Woli jest zamknięte.

Kolejna wystawa otwiera się 2 lutego 2023 roku. „Kim Lee. Królowa Warszawy” przybliży sylwetkę najsłynniejszej warszawskiej drag queen. Wykreowana przez Andy’ego Nguyena postać stała się ikoną polskiej kultury queerowej.

Kim królowała na warszawskiej scenie przez niemal dwie dekady, do śmierci z powodu koronawirusa w 2020 roku. Pozostawiła po sobie kolekcję kostiumów liczącą ponad tysiąc strojów.

Garderoba Kim Lee

Kim Lee była związana z Wolą – tutaj występowała na klubowych scenach, tu mieściła się jej legendarna garderoba.

Garderoba Kim Lee – jako miejsce i kolekcja strojów zarazem – stała się inspiracją dla artystki, Agaty Zbylut. Artystka sfotografowała garderobę i stroje, które się w niej znajdowały. Dzięki temu możemy dzisiaj do niej zajrzeć.

Fotografie Rafała Milacha

Obok wybranych kostiumów na wystawie pojawią się zdjęcia i filmy dokumentujące sceniczne tożsamości najsłynniejszej warszawskiej drag queen, która wcielała się w takie postaci jak Violetta Villas, Warszawska Syrenka czy Hanka Ordonówna.

Na wystawie pokażemy również fotografie Rafała Milacha z cyklu „Ba Lan”, które kupiliśmy do zbiorów Muzeum Warszawy dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN.

Bez tytułu, z cyklu „Ba Lan”, Rafał Milach, między 2005 a 2008, Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy

Opowieść o Kim Lee to także opowieść o doświadczeniu przynależności do mniejszości wietnamskiej w Warszawie i to właśnie ją przez niemal trzy lata obserwował z aparatem Rafał Milach.

Zakupione fotografie znajdują się na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy, a w lutym pokażemy je na wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy” w Muzeum Woli.

Zdjęcie główne: fot. Pat Mic: W garderobie Kim Lee, 2021, Muzeum Warszawy