08.01.2019 / Aktualności

Wsłuchaj się w historie rzeczy warszawskich!

Jaka jest prawdziwa geneza legendy o Syrence warszawskiej? Kim był lotnik z Pomnika Lotnika? Co jedli XVI-wieczni mieszczanie i mieszczanki? Kto był największym konkurentem Wedla na rynku cukierniczym i kim były XIX-wieczne przedsiębiorczynie – Julianna Nast i Klaudia Sigalina?

Odpowiedzi na te pytania dostarcza nowy audioprzewodnik Muzeum Warszawy, który oddajemy w ręce i uszy zwiedzających wystawę Rzeczy warszawskie. Narracje prowadzą w nim kuratorzy i kuratorki muzeum – każda opowieść to autorska refleksja, z jej indywidualnym językiem i stylem. Jest to narzędzie umożliwiające wgląd – czy raczej „wsłuch” – w samo serce Muzeum Warszawy; 21 kuratorek i kuratorów towarzyszy nam w 21 gabinetach wystawy i przedstawia pojedyncze rzeczy z własnej perspektywy – osób opiekujących się nimi na co dzień.

Audioprzewodnik po rzeczach warszawskich to nie zwyczajny opis eksponatu, lecz barwne i osobiste narracje, które odsłaniają przed nami fakturę, smak czy zapach rzeczy, ich sekrety i niezwykłe biografie. Wraz z tekstami kuratorskimi oraz książką „Rzeczy warszawskie”, które znaleźć można w gabinetach muzeum, pozwala jeszcze lepiej zrozumieć historię Warszawy, jej mieszkanek i mieszkańców.

Audioprzewodnik dostępny jest w cenie biletu na wystawę główną i można pobrać go w kasach muzeum w kamienicy nr 42 na Rynku Starego Miasta.