12.01.2023 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawskiej Pragi
Wydarzenia dla osób indywidualnych
Warszawskie espresso
Kameralne spotkania dla osób 60+. Składają się z dwóch części: jedna odbywa się w przestrzeni wystawy, druga w sali edukacyjnej, gdzie przy kawie lub herbacie rozmawiamy, a czasem też działamy.
Punktem wyjścia do wspólnej rozmowy o historii i kulturze stolicy są trzy lub cztery obiekty z kolekcji muzeum. Pełnią one rolę maleńkiej filiżanki, w której podawane są warszawskie opowieści. A Warszawa, z całym swym wachlarzem znaczeń i skojarzeń, gra rolę energetyzującej kawy.
Warszawskie espresso, bo w małej ilości skrywa się całe morze opowieści.
Daty, tematy i opisy spotkań Warszawskie espresso znajdują się w harmonogramie umieszczonym poniżej.
Koszt: 10 zł (bilety dostępne w muzealnej kasie i online na 3 tygodnie przed wydarzeniem)
Kliknij, żeby kupić bilet online.
Godzina spotkania: 11.00-12.30
Maksymalna liczba uczestników: 15 osób
Miejsce zbiórki: kasy w kamienicy Rynek Starego Miasta nr 42
Kontakt: Krystyna Stroynowska, tel.: (+ 48) 22 277 44 33
8 stycznia – W kielichu czy w kieliszku?
Wino od wieków uznawane jest za napój uszczęśliwiający. Podane przy obiedzie delikatnie podkreśla jego wyjątkowość. Serwowane do kolacji wprowadza nastrój relaksacyjny. Za każdym razem tajemniczo wydłuża czas. A co by było, gdyby dało się cofnąć czas i spotkać najbardziej znaną rodzinę warszawskich winiarzy?
Zapraszamy na warsztaty, w czasie których co prawda nie napijemy się wina, ale przy kawie zastanowimy się nad wybranymi historiami rodziny Fukierów. Oraz, oczywiście, win przedawanych w naszym mieście. W czasie spotkania odwiedzimy Gabinet Archeologiczny.
22 stycznia – Co o kaflach warto wiedzieć?
Kafelek to niby zwykła rzecz, kawałek ceramiki występujący w prawie każdym mieszkaniu, urzędzie czy sklepie. Teraz, co prawda, przegrywa z kamieniem, ale kiedyś to on królował w budynkach i nadawał ton. Po co w ogóle go robiono, dlaczego zamawiano za wielkie pieniądze i jakie nieoczekiwane dla nas funkcje spełniał tego dowiemy się w czasie spotkania.
Odwiedzimy Gabinet Archeologiczny oraz salę edukacyjną, gdzie przy kawie lub herbacie porozmawiamy o tym niby zwykłym przedmiocie.
5 lutego – Zielona tęsknota
Gdy dni ciemne i zimne dają się we znaki, a okolica nie proponuje zbyt wielu kolorów coraz więcej osób ukradkiem marzy o zieleni. Jasnej, ciemnej, lekko żółtawej lub radosnej jak szczypiorek na wiosnę. Niektórzy wręcz odważają się, w wyobraźni, planować nowe nasadzenia w sąsiedztwie. By zaradzić tej tęsknocie za zielenią i “planistom” dać nowe inspiracje do działania przyjrzyjmy się wspólnie nowym nabytkom Muzeum. A dokładnie pracom Mirelli von Chrupek.
W czasie warsztatów odwiedzimy Gabinet Widoków Warszawy i Lapidarium. Warto wziąć ze sobą ciepły sweter na czas krótkiego muzealnego spaceru, a po nim rozgrzeje nas ciepła herbata w sali edukacyjnej.
Wystawa Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska opowiada historię miasta… od kuchni. Tematyka wystawy jest bliska każdemu!
Przygotowaliśmy wydarzenia dla różnorodnych grup odbiorców, również dla grupy dojrzałych i wymagających koneserów kultury.
Poniżej wydarzenia, które odbywają się na wystawie o kuchni warszawskiej.
22 października (wtorek), godz. 15.00
Kubek w kubek, czyli o jedzeniu w kulturze
6 listopada (środa), godz. 11.00
Warszawskie espresso – spotkanie dla seniorek i seniorów
9 listopada (sobota), godz. 15.00
Przez żołądek do serca
3 kwietnia 2025 roku (czwartek), godz. 15.00
Urządzenia kuchenne przez epoki