12.01.2023 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawskiej Pragi

Wydarzenia dla osób indywidualnych

Warszawskie espresso

czworo seniorów w gabinecie sreber, naokoło białe gabloty ze srebrnymi eksponatami

Kameralne spotkania dla osób 60+. Składają się z dwóch części: jedna odbywa się w przestrzeni wystawy, druga w sali edukacyjnej, gdzie przy kawie lub herbacie rozmawiamy, a czasem też działamy.

Punktem wyjścia do wspólnej rozmowy o historii i kulturze stolicy są trzy lub cztery obiekty z kolekcji muzeum. Pełnią one rolę maleńkiej filiżanki, w której podawane są warszawskie opowieści. A Warszawa, z całym swym wachlarzem znaczeń i skojarzeń, gra rolę energetyzującej kawy.

Warszawskie espresso, bo w małej ilości skrywa się całe morze opowieści.

Daty, tematy i opisy spotkań Warszawskie espresso znajdują się w harmonogramie umieszczonym poniżej.

Koszt: 10 zł (bilety dostępne w muzealnej kasie i online na 3 tygodnie przed wydarzeniem)

Kliknij, żeby kupić bilet online.

Godzina spotkania: 11.00-12.30

Maksymalna liczba uczestników: 15 osób

Miejsce zbiórki: kasy w kamienicy Rynek Starego Miasta nr 42

Kontakt: Krystyna Stroynowska, tel.: (+ 48) 22 277 44 33

17 kwietnia – Mistrzyni art déco

Julia Keilowa jest bezsprzeczną mistrzynią stylu art déco. Projektowała rzeźby oraz naczynia z metalu. Na pierwszy rzut oka wydają się zwykłe i proste, ale tak naprawdę w ich prostocie ukrywa się geniusz sztuki (lub: trud i wiedza artystki). Wystarczy spojrzeć na przedmiot po raz drugi, by odkryć, że cukiernica, popielniczka czy świecznik są nie tylko naczyniami, ale także i rzeźbami.

Niektóre z nich artystka wykonała sama, własnymi rękoma wykuwając kształt czy fakturę. Inne zostały wykonane wg jej projektu przez najlepsze warszawskie fabryki: Fraget czy Norblin. Wszystkie zasługują na miano ponadczasowych.

W czasie warsztatów odwiedzimy wystawę czasową poświęconą Juli Keilowej i jej dziełom, a także porozmawiamy o nich w sali edukacyjnej.

8 maja – Imieniny króla Stanisława Augusta

Dzień imienin króla Stanisława Augusta jest dobrym pretekstem do tego, by zajrzeć do jego pamiętników. Są one pełne ciekawych spostrzeżeń, opisów zdarzeń i emocji. Sprawiają wrażenie, że spotykamy Stanisława Poniatowskiego prywatnie i rozmawiamy z nim, siedząc przy imieninowej kawie. Czujemy się jak jego przyjaciele. Czy jednak imieniny były prywatną sprawą króla, a jego pamiętniki sekretnym zapisem wydarzeń? Zastanowimy się nad tym w czasie naszego spotkania.

W czasie warsztatów odwiedzimy Gabinet Portretów, a następnie przejdziemy do sali edukacyjnej.

22 maja – Uzdrowiciel czy truciciel?

Alchemik czy – jak dziś byśmy powiedzieli – aptekarz i lekarz książęcy nie miał łatwego życia. Jeśli uleczył członka rodziny panującej, to był świetnie opłacany, a nawet wspierany w pobocznych działalnościach. Gdy to mu się nie udawało, miał spore kłopoty. Jeszcze gorzej było, gdy książę umierał w niewyjaśnionych okolicznościach. Wtedy alchemik dostawał wezwanie przed sąd. Teraz cała jego dotychczasowa praca zaczynała mu się dodatkowo przydawać – wspierali go dawni wyleczeni pacjenci. Tak stało się w przypadku alchemika ostatnich książąt mazowieckich – Baltazara. Poznajmy historię tego, który dał początek Aptece Królewskiej i awansował z alchemika książęcego na królewskiego.

W czasie warsztatów odwiedzimy Gabinet Archeologiczny oraz Gabinet Ubiorów, a następnie przejdziemy do sali edukacyjnej.

5 czerwca – Królowi się nie odmawia. Perypetie klasztornych fundacji

Gdy król funduje klasztor, niejeden przeor czy przeorysza przewidują problemy. Ale cóż zrobić, zbożny cel podziękowania za zwycięstwo pod Wiedniem, a także chęć sprowadzenia do Polski nowych zakonów zwycięża opory i Sobieskim udaje się nakłonić zagraniczne wspólnoty do podjęcia ryzyka. W ten oto sposób w Warszawie lokują się benedyktynki sakramentki oraz kapucyni, którzy raczej nie przewidzieli aż takich trudności, jakie tu zastali. Siostry również. Ale królowi się nie odmawia. Co tu zastali, a czego nie, jakie mieli przygody – o tym porozmawiamy na spotkaniu.

W czasie spotkania odwiedzimy Gabinet Widoków Warszawy, a następnie przejdziemy do sali edukacyjnej.

19 czerwca – Wisła. Z jednego brzegu na drugi

Wisła dzieli i łączy. Czasem staje się miejscem spotkań, drogą publiczną, a czasem zagrożeniem i przeszkodą trudną do pokonania. W czasie spotkania zastanowimy się nad funkcją rzeki w mieście, charakterem Wisły oraz tym, jak przez wieki ludzie starali się korzystać z jej dobrodziejstw. Zastanowimy się też nad najlepszymi sposobami na przedostanie się na drugą stronę rzeki oraz czy te sposoby były tanie.

W czasie warsztatów odwiedzimy Gabinet Widoków Warszawy, a następnie przejdziemy do sali edukacyjnej.