12.01.2023 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawskiej Pragi
Wydarzenia dla osób indywidualnych
Warszawskie espresso
Kameralne spotkania dla osób 60+. Składają się z dwóch części: jedna odbywa się w przestrzeni wystawy, druga w sali edukacyjnej, gdzie przy kawie lub herbacie rozmawiamy, a czasem też działamy.
Punktem wyjścia do wspólnej rozmowy o historii i kulturze stolicy są trzy lub cztery obiekty z kolekcji muzeum. Pełnią one rolę maleńkiej filiżanki, w której podawane są warszawskie opowieści. A Warszawa, z całym swym wachlarzem znaczeń i skojarzeń, gra rolę energetyzującej kawy.
Warszawskie espresso, bo w małej ilości skrywa się całe morze opowieści.
Daty, tematy i opisy spotkań Warszawskie espresso znajdują się w harmonogramie umieszczonym poniżej.
Koszt: 10 zł (bilety dostępne w muzealnej kasie i online na 3 tygodnie przed wydarzeniem)
Kliknij, żeby kupić bilet online.
Godzina spotkania: 11.00-12.30
Maksymalna liczba uczestników: 15 osób
Miejsce zbiórki: kasy w kamienicy Rynek Starego Miasta nr 42
Kontakt: Krystyna Stroynowska, tel.: (+ 48) 22 277 44 33
4 września – Herbata, herbatka, herbaciarnia
Pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach Warszawskiego espressa zaczniemy przekornie od zorganizowania herbatki. Herbatki, czyli w dzisiejszym znaczeniu tego słowa, niezobowiązującego spotkania towarzyskiego. Popijając herbatę zastanowimy się nad słowami piosenki Kabaretu Starszych Panów o jakże wymownym tytule “Herbatka” oraz nad tym, jak kiedyś w Warszawie podchodzono do spotkań, w których herbata grała główną rolę na stole. Ważna informacja dla zdecydowanych miłośników kawy – będzie możliwość jej wypicia. Zapraszamy!
W czasie warsztatów odwiedzimy Gabinet Opakowań Firm Warszawskich.
18 września – Co pokazują portrety
Czy aby tytuł nie zawiera błędu? Czy nie powinno być napisane “kogo”, a nie “co”? W czasie spotkania postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedzi na te pytania, patrząc uważnie na wybrane obrazy w Gabinecie Portretów. Odkryjemy niektóre funkcje i kody sztuki portretowej, a także zastanowimy się nad współcześnie tworzonymi wizerunkami.
W czasie warsztatów odwiedzimy Gabinet Portretów.
2 października – Miasto w obrazie
Zdjęcie, rysunek czy obraz, wszystko to są sposoby na to, by ulotne wrażenie z wędrówki po mieście zatrzymać na dłużej i cieszyć się nim już w zaciszu domowym. Przenieśmy się więc do XIX i XX wieku i zobaczmy, co zatrzymali dla nas w obrazach malarze, który malowali widoki Warszawy.
W czasie warsztatów odwiedzimy Gabinet Widoków.
16 października – Opera – dzieło doskonałe
Słowo, muzyka, scenografia, można by jeszcze mnożyć zalety opery. To dla niej tworzył swe dzieła Stanisław Moniuszko i inni muzycy XIX wieczni związani w Warszawą. Zapraszamy na spotkanie, podczas którego zostaną omówione kluczowe postacie, spektakle i wydarzenia, które ukształtowały warszawską scenę operową w XIX wieku. Spotkanie będzie okazją do poznania fascynujących anegdot oraz wglądu w ewolucję repertuaru i infrastruktury operowej w Warszawie.
6 listopada – “Niech żywność będzie twoim lekarstwem” Hippokrates
Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, bo jaką to wiedzę trzeba posiąść, by poznać właściwości wszystkich produktów! Spróbujmy jednak to zrobić i w oparciu o wystawę czasową “Kuchnia warszawska” prześledźmy, jak historycznie przebiegał proces realizacji hasła Hippokratesa oraz jakie teorie dietetyczne panowały dawniej w warszawskich kuchniach.
W czasie warsztatów odwiedzimy wystawę czasową “Kuchnia warszawska”.
20 listopada – Szata, co zdobi człowieka
W Muzeum Warszawy znajduje się bardzo ciekawy gabinet, Gabinet Ubiorów. Przyglądając się zamkniętym w gablotach strojom możemy w szczególny sposób zbliżyć się do dawnych warszawian. Wyobrazić ich sobie, jak stoją przed nami w sukni wizytowej czy płaszczu. Jak z pomocą służącej nakładają rękawiczki czy buty. Zapraszamy na spotkanie, w czasie którego z uwagą przyjrzymy się strojom warszawskim.
W czasie warsztatów odwiedzimy Gabinet Widoków i Gabinet Syren.
11 grudnia – Artur Oppman – mistrz opisania Warszawy
W czasie, gdy dni są bardzo krótkie i przez większość czasu mrok spowija całe miasto miło jest ogrzać się gorącą kawą i słonecznym słowem. Zajrzyjmy więc wspólnie do tekstów Artura Oppmana, mistrza opowiadania o Warszawie. Warszawie, którą niezwykle kochał i dla której chciał stworzyć specjalne muzeum. Posłuchamy, co chce nam opowiedzieć o mieście, a przy okazji dowiemy się też trochę i o nim samym.
W czasie warsztatów odwiedzimy Gabinet Portretów.
18 grudnia – Święto Chanuki
W tym roku Boże Narodzenie i Chanuka wypadają w tym samym czasie. Jest to dla nas bardzo dobra okazja, by poznać pochodzenie żydowskiego święta, jego obyczaje i dawne opisy. Pomoże nam w tym wizyta w Gabinecie Sreber i Platerów oraz cytaty źródłowe.
W czasie warsztatów odwiedzimy Gabinet Sreber i Platerów.