12.01.2023 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawskiej Pragi
Wydarzenia dla osób indywidualnych – dojrzali dorośli

Zapraszamy dojrzałych dorosłych na wydarzenia do Muzeum Warszawy: Warszawskie espresso – spotkania na wystawie „Rzeczy warszawskie” i Przechadzki z przewodnikiem– spacery po Starym Mieście.
Szczegółowe informacje organizacyjne oraz harmonogram wydarzeń znajdują się poniżej.
Warszawskie espresso

Espresso. Mocne, pełne smaku i aromatu. Szybko wypijane z malutkiej filiżanki jest kluczem do poznania natury kawy, wręcz jej kwintesencją.
A czym jest Warszawskie espresso?
To kameralne spotkania dla dojrzałych dorosłych, w czasie których Warszawa gra rolę energetyzującej kawy. Zaś dwa lub trzy obiekty z kolekcji Muzeum pełnią rolę maleńkiej filiżanki, w której podawane są warszawskie opowieści. Wydaje się, że to niewiele, ale tak jak w przypadku espresso trzeba uważać, by nie wypić za dużo naraz. Bo w małej ilości skrywa się całe morze opowieści.
Warszawskie espresso również daje możliwość spotkania innych osób, porozmawiania o historii i kulturze stolicy. Podczas spotkania będzie też można napić się kawy lub herbaty.
Daty, tematy i opisy spotkań Warszawskie espresso znajdują się w harmonogramie umieszczonym poniżej.
Koszt: 10 zł (bilety dostępne w muzealnej kasie i online na 2 tygodnie przed wydarzeniem)
Kliknij, żeby kupić bilet online.
Godzina spotkania: 11.00-12.30
Maksymalna liczba uczestników: 15 osób
Miejsce zbiórki: kasy w kamienicy Rynek Starego Miasta nr 42
Kontakt: Krystyna Stroynowska, tel.: 22 277 43 78
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu, osoby żyjące z demencją
5 kwietnia – Kawa. A może jednak herbata?
Trudno czasem podjąć decyzję, czym w domu uraczyć gości. Bo czy wykwintniejsza jest kawa, czy może raczej herbata? Przy czym będzie się nam milej rozmawiało, co doda energii i cudownie podziała na zmysły? No i w czym podać aromatyczny napój?
W czasie spotkania postaramy się podjąć tę ważką decyzję w imieniu XIX-wiecznych warszawian, a pomogą nam w tym eksponaty z Gabinetu Sreber i Platerów Warszawskich.
19 kwietnia – Warszawianie żydowskiego pochodzenia – mieszkańcy syreniego grodu
Wybitni i zwyczajni, artyści i robotnicy – wszyscy tworzyli tkankę naszego miasta. Warszawianie żydowskiego pochodzenia. W dzień 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim przypomnijmy sobie, co Żydzi, obywatele Warszawy, wnieśli do jej historii i kolorytu.
W czasie spotkania zajrzymy do Gabinetu Portretów, Widoków Warszawy oraz Sreber i Platerów Warszawskich.
3 maja – Ozdoba jako sposób ukazania patriotyzmu
Formy demonstrowania własnego patriotyzmu zawsze dostosowane są do potrzeb oraz możliwości jednostki. W czasie spotkania wspólnie zastanowimy się, jak zmieniają się one wraz z upływem lat i pokusimy się o odpowiedź na pytanie: czy patriotyzm wciąż znaczy dla mnie to samo co rok, parę lub kilkadziesiąt lat temu? Punktem wyjścia będą dla nas XIX-wieczne obiekty rzemiosła artystycznego.
Tym razem postaramy się dotrzeć do Gabinetu Galanterii Patriotycznej i Zegarów Warszawskich. Uwaga, będziemy jak zwykle jechać windą, ale później pokonamy dwa piętra schodami.
17 maja – Dobra książka to skarb
Książki są skarbnicą wiedzy oraz źródłem przyjemności. Pięknie szeleszczą i cieszą oczy. W czasie spotkania odwiedzimy muzealną Bibliotekę, gdzie przyjrzymy się wybranym pozycjom, w których skrywa się ikona naszego Muzeum – Syrena. Postać dla dzieci? Bynajmniej. Inaczej nie nazywano by jej strażniczką Warszawy.
Odwiedzimy Bibliotekę Muzeum Warszawy oraz Gabinet Portretów.
7 czerwca – Rewolucjonista staropolski
W roku Mikołaja Kopernika trudno nie poświęcić choćby jednego spotkania temu arcyciekawemu bohaterowi. Bo kim był ten staropolski rewolucjonista? Wiecznie zamyślonym nad sprawami Wszechświata duchownym? Czy może niezwykle prężnym rewolucjonistą, którego pchały do działania niezwykłe wizje?
Punktem wyjścia do naszych rozważań będzie model pomnika Mikołaja Kopernika, ale jak to bywa z niezwykłymi ludźmi – zaprowadzi on nas w dość nieoczekiwane rejony.
21 czerwca – Wiła wianki i…
Jak połączyć świętego z pogańską tradycją? Pustelnika kochającego samotność z dziewczyną poszukującą męża? O tym wydawałoby się niemożliwym połączeniu opowie nam niezwykły duet: patron najstarszego kościoła w Warszawie św. Jan Chrzciciel oraz kwiat z wieńca pogańskiej dziewczyny.
W czasie spotkania odwiedzimy Gabinet Widoków.
Przechadzka z przewodnikiem

Zwiedzanie Warszawy – dostosowane do możliwości dojrzałych dorosłych, trasy są nieforsowne, bardzo interesujące i przyjemne. Wspólnie z przewodnikiem odkryjemy miejskie tajemnice, przypomnimy sobie stare historie i zapewne nie raz spojrzymy na znane nam już miejsca w zupełnie nowy sposób.
Przechadzki prowadzą edukatorzy z różnych oddziałów Muzeum Warszawy, dlatego też prosimy o zwrócenie uwagi na miejsce zbiorki. Są one podane pod każdym opisem trasy. Godzina 11.00 jest wspólna dla wszystkich lokalizacji.
Daty, tematy i opisy Przechadzek z przewodnikiem znajdują się w harmonogramie umieszczonym poniżej.
Koszt: 5 zł (bilety dostępne w kasach oraz online)
Godzina spotkania: 11.00-12.15
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
Miejsce zbiórki: kasy Muzeum wskazanego w opisie przechadzki
Kontakt: Krystyna Stroynowska, tel.: 22 277 43 78
26 kwietnia – STARE MIASTO PEŁNE LEGEND I OPOWIEŚCI
Podczas spaceru po Rynku Starego Miasta i jego przyległościach opowiemy o tajemniczych postaciach z warszawskich legend. To one od wieków fascynują, bawią, przerażają i inspirują pokolenia warszawianek i warszawiaków. W przerwach w opowieści o legendarnych bohaterach i bohaterkach przybliżymy nie mniej fascynujące realne postaci, które ukryte są w wizualnych kodach warszawskiej architektury.
Spacer zaczniemy w Muzeum, a zakończymy na placu Zamkowym przy kolumnie Zygmunta.
Prowadzenie: Marcin Matuszewski
Miejsce spotkania: kasy muzealne w kamienicy przy Rynku Starego Miasta 42, Muzeum Warszawy
10 maja – WSZYSCY LUDZIE KRÓLA
Tym razem posłuchamy o osobach mających spore wpływy na dworze króla Stanisława Augusta. Dowiemy się o postaciach rywalizujących o względy monarchy: politykach, zdrajcach, jurgieltnikach oraz o jego bliskich: rodzinie i doradcach. Na naszym przechadzkowym szlaku pojawią się także artyści i literaci. Ożyją barwne postaci, które ogrzewały się w świetle majestatu monarchy, pracowały dla niego lub go zdradzały.
Prowadzenie: Agnieszka Trepkowska
Miejsce spotkania: kasy ul. Brzozowa 11/13, Centrum Interpretacji Zabytku
24 maja – DOBRY ADRES – STARÓWKA
„Ach, zamieszkać, zamieszkać wysoko i zapraszać gołębie z obłoków, z ukochanym wychylić się z okien na Starówkę, gdzie radość i spokój…”
– śpiewa Irena Santor.
Komu taki sen o Starym Mieście się ziścił?
Kto związał swoje losy ze Starówką?
Spacer ujawni historie i adresy znanych oraz lubianych osobistości XX wieku.
Zaczniemy od momentu, gdy Polska odzyskuje niepodległość po I wojnie światowej. Zobaczymy, w której kamienicy zamieszkali profesorowie UW i Politechniki, a gdzie pracownicy Pocztowej Kasy Oszczędności. W wyobraźni przeniesiemy się do 1928 roku, kiedy to świeżo odnowione fasady kamienic rynkowych zaczynają przyciągać przechodniów jasnymi kolorami, a odsłaniane sukcesywnie gotyckie mury miejskie wabią historyków. A jak to będzie w latach 50. XX wieku, gdy zamieszkanie w staromiejskich kamienicach stanie się marzeniem?
Prowadzenie: Agnieszka Trepkowska
Miejsce spotkania: kasy ul. Brzozowa 11/13, Centrum Interpretacji Zabytku
31 maja – PLEŚĆ JAK PIEKARSKI NA MĘKACH – STAROPOLSKIE PROCESY SĄDOWE
Akta sądowe wydają się laikowi trudne do zrozumienia i nudne, choć tak naprawdę skrywają w sobie mnóstwo opowieści. Pozwalają poznać zatargi i waśnie, którymi żyło miasto kilkaset lat temu. Zanurzają nas w dawne życie, ukazując, w jaki sposób radzono sobie z problemami w mieście i czego bali się mieszczanie w czasie obrad sejmowych.
Na przechadzce będziemy towarzyszyć w ostatniej drodze niedoszłemu królobójcy i jego katowi. Przy tej okazji kat uchyli nam rąbka tajemnicy i zdradzi, dlaczego musiał on poznać podstawy lecznictwa, zanim objął tę niezwykłą posadę.
Prowadzenie: Marek Łuszczyk
Miejsce spotkania: kasy ul. Piwna 31/33, Muzeum Farmacji
14 czerwca – SEKRETY ODBUDOWY STAREGO MIASTA
Podczas przechadzki spróbujemy wspólnie odszukać niekiedy głęboko ukryte wspomnienia z czasów wspaniałego przedsięwzięcia, jakim była odbudowa Warszawy. W architekturze Starego Miasta znaleźć można wiele opowieści o osobach związanych z podnoszeniem miasta z ruin oraz pamiątek po tych wydarzeniach.
Przechadzkę zaczniemy w Muzeum Warszawy i skończymy na placu Zamkowym przy pomniku jednego z bohaterów odbudowy – Jana Zachwatowicza.
Prowadzenie: Marcin Matuszewski
Miejsce spotkania: kasy muzealne w kamienicy przy Rynku Starego Miasta 42, Muzeum Warszawy
28 czerwca – WARSZAWSKIE TERMOPILE
UWAGA: spotkanie wyjątkowo rozpocznie się o godzinie 12.00.
Czy cmentarz Powstańców Warszawy to nasze warszawskie Termopile?
Czy można dawnych warszawian, cywilów porównać do heroicznej armii greckiej?
W czasie przechadzki poznamy ideę budowy Izby Pamięci, jej założenie urbanistyczne oraz architekturę. W głównym pawilonie zobaczymy wystawę czasową „Śmierć miasta”, a w czasie przejścia wzdłuż Muru Pamięci odkryjemy jego symboliczne znaczenie. Trudny temat złagodzi zieleń łagodnie otulająca nekropolię.
Prowadzenie: Szymon Woźniak
Miejsce spotkania: kasy ul. Wolska 168, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy