fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Aktualności

07.11.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Edukacja dla rodzin, Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Prawobrzeżne”

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Prawobrzeżne”

22 listopada otworzymy wystawę „Prawobrzeżne o niezwykłych kobietach, których życie w różnorodny sposób splotło się z dzielnicami Warszawy leżącymi „po drugiej stronie” Wisły.

Wystawię dopełni rozbudowany program wydarzeń.

Oprowadzania, wykłady i spotkania

Planujemy oprowadzania kuratorskie i oprowadzania autorskie z zaproszonymi gościniami. Wystawę będzie można zobaczyć z warszawskimi twórczyniami, m.in. Olgą Drendą.

Wykłady i spotkania będą inspirowane biografią każdej z dziewięciu kobiet. Czytania performatywne pozwolą w nowej formie zapoznać się z zapiskami, refleksjami i obserwacjami, które pozostawiły bohaterki wystawy. Pojęcie kobiecości w szerszym ujęciu poruszy debata o herstoryczności z udziałem badaczek feminizmu i historii kobiecej.

Warsztaty

Warsztaty będą inspirowane ścieżkami emancypacji Prawobrzeżnych, a poruszą niezmiennie aktualne pytania o to, czym jest kobiecość, jak odkryć swoją siłę i życiową ścieżkę.

Wystawie towarzyszyć będą także warsztaty rodzinne i lekcje muzealne dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Znane i lubiane

„Prawobrzeżne” będą także inspiracją dla znanych i lubianych wydarzeń, czyli Zrób sobie prezent i Urodzin Pragi.

Zrób sobie prezent

Coroczna akcja świąteczna otwartych warsztatów i okazja do własnoręcznego zrobienia podarunków. W tym roku zaprosimy rzemieślniczki, rysowniczki, malarki, performerki, które swoją działalność twórczą związały z Pragą i prawobrzeżną Warszawą. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 2 grudnia. W programie znajdą się m.in. warsztaty ceramiczne, portretu, pracy z zapachami czy bukieciarskie.

Urodziny Pragi

10 lutego 2024 roku Praga będzie świętować 376 rocznicę nadania praw miejskich. Obchody uświetni specjalnie opracowana gra miejska poświęcona nieodkrytym i mało znanym kobietom z Pragi, które były bardzo ważne dla historii prawobrzeżnej Warszawy.

Szczegółowy program pojawi się wkrótce.