sob., 11.06.2022

Muzeum Warszawy

Biegaj i zwiedzaj: Nad Wisłę! | bieg amatorski

Zapraszamy na bieg po fascynującym i wiecznie zmieniającym się Powiślu.

Co nas czeka?

Ruszymy na poszukiwanie syren warszawskich. Niektóre syreny nie zmieniają miejsca pobytu, trwają od lat na swoich stanowiskach. Inne przemieszczały się w przestrzeni miasta – prześledzimy ich trasy.

Poszukamy zieleni na Powiślu – tej w parkach, ale też takiej na dachach.

Przy okazji porozmawiamy o wspaniałych architektkach krajobrazu Alinie Scholtz i Irenie Bajerskiej. Obejrzymy dzieła Barbary Zbrożyny, Zofii Czarnockiej-Kowalskiej, Barbary Brukalskiej, Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej. Budynki związane z edukacją (Zespół Państwowych Szkół Żeńskich, Wydział Architektury Wnętrz i Wydział Wzornictwa ASP, Dom Akademiczek, BUW) zainspirują rozmowy o dostępie kobiet do edukacji na przestrzeni lat.

Odnajdziemy upamiętnienia Janiny Porazińskiej, Elizy Orzeszkowej, Anki Kowalskiej, Haliny Mikołajskiej i Beaty Obertyńskiej.

Odkryjemy, kiedy i dlaczego powstały rzeźby: Przekupka i Dziewczyna z gołębiem.

Informacje praktyczne:

Wariant amatorski: dystans ok. 5 km

Start i meta: Pomnik Syreny nad Wisłą

Koszt: 20 zł od osoby (do kupienia wyłącznie online)

Bilety dostępne w sprzedaży na 3 tygodnie przed wydarzeniem.

Wariant zaawansowany: niedziela 12 czerwca, godz. 9.00, ok. 10 km

Sprawdź pozostałe trasy i terminy biegów!