fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 21.02.2023
18:00–19:30

Wykład online
Kino Syrena
5 zł

Architektura i budownictwo sportowe w Warszawie okresu międzywojennego. Polski uniwersytet kultury fizycznej na warszawskich Bielanach.

Po odzyskaniu Niepodległości pojawiło się wiele możliwości rozwoju polskiego sportu. W 1919 roku powstał Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich, a 5 lat później reprezentacja narodowa zadebiutowała na igrzyskach olimpijskich. Zawiązały się związki sportowe w poszczególnych dyscyplinach, a środki – początkowo niewielkie, a po 1927 roku już znaczne – na rozwój wychowania fizycznego, przysposobienia wojskowego i sportu wyasygnowało również państwo. Rozwój kultury fizycznej wciąż jednak hamował brak odpowiedniej ilości wyspecjalizowanej kadry – nauczycieli i nauczycielek wychowania fizycznego, instruktorów i trenerów sportowych. W lutym 1927 r., na pierwszym posiedzeniu Rady Naukowej Wychowania Fizycznego, której przewodniczył osobiście Marszałek Józef Piłsudski, zapadła decyzja o powołaniu do życia Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego. „Iście amerykańskie”, jak pisano w prasie, tempo budowy gmachów tej instytucji pozwoliło już w listopadzie 1929 roku rozpocząć studia pierwszej grupie słuchaczy. Mieli oni do dyspozycji kompleks edukacyjno-sportowy zaprojektowany przez Edgara Norwertha, który już w chwili powstania uchodził za jedno z najdoskonalszych osiągnięć polskiego międzywojennego modernizmu i opinię tę zachowuje do dzisiaj.

Prowadzący: dr Kamil Potrzuski – adiunkt, Katedra Nauk Humanistycznych i Społecznych, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

WYKŁAD TYLKO ONLINE!

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejściówki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.