fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 27.05.2023
13:00–14:30

Wykład
Kino Syrena
udział bezpłatny

Czy z cegieł z „Ziem Odzyskanych” odbudowywano Warszawę?

Czy z cegieł z „Ziem Odzyskanych” odbudowywano Warszawę?

Jeszcze w siedem lat po wojnie, w listopadzie 1952 roku, planowano wysyłać dziennie z Koszalina i okolic do Warszawy po dwa wagony cegły rozbiórkowej. Określana jako „cała, pełna i dobrze oczyszczona”, cegła rozbiórkowa przemierzała więc Polskę, zmierzając do stolicy.

Ale czy do podobnych zjawisk dochodziło także wcześniej, kiedy w 1945 roku Polska została przesunięta na zachód, sytuując się w nowych granicach i wcielając dawne tereny niemieckie, początkowo nazywane „Ziemiami Odzyskanymi”? Dlaczego w wielu miejscach natkniemy się na opowieści o całych wsiach rozebranych „na odbudowę Warszawy”? I czy urastająca do rangi mitycznej odbudowa pochłaniała z dawnych terenów niemieckich wyłącznie cegły, czy również inne materiały, a może nawet – ludzi? 

Wykład wygłosi Karolina Ćwiek-Rogalska. Korzystając z dokumentów archiwalnych i wspomnień świadków historii pokaże, że odbudowa Warszawy była nie tylko wielkim przedsięwzięciem budowlanym, ale też ważnym narzędziem kształtowania nowej polskiej tożsamości, także na „Ziemiach Odzyskanych”.

Karolina Ćwiek-Rogalska – antropolożka, slawistka, kierowniczka europejskiego projektu badawczego Spectral Recycling poświęconego kulturom osadniczym na dawnych terenach niemieckich Europy Środkowej. Laureatka Nagrody Naukowej „Polityki” 2022.

Udział na podstawie bezpłatnych biletów do pobrania online.

Wykład odbędzie się w Kinie Syrena Muzeum Warszawy i będzie transmitowany na żywo na Facebooku Muzeum Warszawy.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Dowiedz się więcej o wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.