fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

niedz., 20.03.2022
19:00–20:30

Debata
Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

Czym jest współcześnie praca domowa? debata wokół wystawy „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”

Czym jest współcześnie praca domowa? debata wokół wystawy „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”

Skalę zmian spowodowanych wojną w Ukrainie zaobserwujemy najpewniej za kilka miesięcy, jednak już teraz widzimy, że nasz stosunek do Ukrainek i Ukraińców musi zostać zrewidowany. Praca domowa, do tej pory bardzo często podejmowana przez imigrantki zza wschodniej granicy, prawdopodobnie przez jakiś czas będzie najczęściej podejmowaną przez nie pracą zarobkową w Polsce.

Co możemy zrobić, żeby tę pracę uczynić jak najbardziej godną, wolną od przemocy i wyzysku?
Jak pomagać Ukrainkom w kryzysie uchodźczym?
Co robić, żeby zapewnić im jak najlepsze warunki?

Dowiedz się więcej o wystawie „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”.

Dyskusja odbędzie się na Facebooku Muzeum Warszawy.

W debacie wezmą udział:

Ruslana Poberezhnyk – urodzona w 1975 roku w Iwano-Frankowsku. Jest pielęgniarką i psycholożką rozwoju dziecka. Skończyła studia w Leningradzie (obecnie Sankt Petersburg). Od 2000 roku mieszka w Warszawie. Zajmuje się głównie dziećmi.

Od 2021 roku działa w Związku Zawodowym Pracowników i Pracownic Domowych, jest jedną z założycieli związku. Dąży do zrzeszania większości ludzi, którzy walczą o sprawiedliwość, godne warunki pracy i życia społecznego. Interesuje się różnego rodzaju mniejszościami, a zwłaszcza tematyką narodowości, obywatelstwa oraz związanymi z tym nierównościami społecznymi, problemami tożsamościowymi, jak i prawnymi.

Anna Maria Rosińska – socjolożka opieki i pracy domowej, pracuje na Uniwersytecie Ca’ Foscari w Wenecji, stypendystka programu im. Marii Skłodowskiej-Curie Komisji Europejskiej. Współpracuje z Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Bada przemiany procesów opiekuńczych i pracy domowej przez pryzmat nierówności społecznych, w tym, pozycji klasowej i charakterystyki rasowej i etnicznej, aktywizm pracowników domowych, oraz wpływ pandemii COVID-19 na pracę domową i opiekuńczą.

Prowadziła badania we Włoszech, w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Ostatnio opublikowała wraz z Elizabeth Pellerito (2022) rozdział o aktywizmie pracowników domowych w czasie pandemii „Pandemic shock absorbers” (2022). Autorka książki „(U)sługi domowe. Przemiany relacji społecznych w płatnej pracy domowej” (2016, Wydawnictwo UMK, pod nazwiskiem Kordasiewicz). Współautorka wraz z A. Radziwinowiczówną i W. Kloc-Nowak książki „Ethnomorality of care. Migrants and their aging parents” (2018, Routledge). Prowadzi profil o badaniach pracy domowej i opiekuńczej

Marek Szymaniak – dziennikarz i reporter. Publikował m.in. w „Dużym Formacie” i magazynie „Pismo”. Autor książek Urobieni. Reportaże o pracy oraz Zapaść. Reportaże z mniejszych miast. Laureat nagrody za reportaż prasowy przyznawanej przez jury Festiwalu Wrażliwego, zwycięzcą konkursu dla dziennikarzy „Pióro odpowiedzialności” oraz zdobywca drugiej nagrody w konkursie „Twarze ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego. Dwukrotnie znalazł się w finale konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz trzykrotnie w finale  Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, m.in. za debiutancką książkę Urobieni.

Marta Romankiv – urodzona w 1995 roku we Lwowie. Jest artystką interdyscyplinarną, twórczynią instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych. Ukończyła kierunek ceramiki artystycznej w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej. Tytuł licencjata zdobyła na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, na kierunku Sztuka i Media. Obecnie studiuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. Interesuje się różnego rodzaju mniejszościami, a zwłaszcza tematyką narodowości, obywatelstwa oraz związanymi z tym nierównościami społecznymi, problemami tożsamościowymi, jak i prawnymi. Traktując język sztuki jako narzędzie do przekraczania granic, Romankiv dąży do wyjścia poza tradycyjną rolę artysty. Mieszka i pracuje w Polsce.

Dyskusję poprowadzi:

Małgorzata Fidelis – jest Profesorem Nadzwyczajnym (Associate Professor) na wydziale historii Uniwersytetu Illinois w Chicago. Zajmuje się najnowszą historią Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz badaniami gender. W 2006 r. uzyskała tytuł doktora na Wydziale Historii Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jej badania skupiają się na zagadnieniach kulturowych i społecznych, a szczególnie na relacjach pomiędzy jednostką a państwem w Europie Środkowo-Wschodniej po 1945 roku. Książka „Women, Communism and Industrialization in Postwar Poland” (Cambridge University Press, 2010, polskie wydanie: „Kobiety, komunizm i industrializacja w powojennej Polsce”, WAB, 2015) jej autorstwa stanowi studium na temat polskich robotnic i polityki władz komunistycznych wobec kobiet. Obecnie kończy pracę nad książką o młodzieży w Polsce w perspektywie transnarodowej w okresie tzw. Światowych Lat Sześćdziesiątych. Autorka tekstu o pracy kobiet w powojennej Polsce, który znajdziecie Państwo w publikacji towarzyszącej wystawie.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.