wt., 31.01.2023
18:00–19:30
Wykład
Kino Syrena
5 zł
Doświadczenia społeczne transformacji. Jak się budowała kapitalistyczna Warszawa
Transformacja, której symbolicznym początkiem jest rok 1989 zmieniła system polityczny i ekonomiczny w Polsce, ale w znaczący sposób wpłynęła także na krajobraz polskich miast.
Zmiany systemowe błyskawicznie odcisnęły swój ślad na tym, co, gdzie i jak budowano. Zmienił się sposób pracy architektów, rodzaj budynków, pojawili się nowi inwestorzy i zupełnie nowe potrzeby czy funkcje architektury. Warszawa stała się największym w tej dziedzinie poligonem doświadczalnym nowych form, bo to w stolicy zmiany zachodziły najwcześniej. Na czym polegały, gdzie dziś znajdziemy ich ślady, jak zmieniły kształt miasta?
Wykład o tym, w jaki sposób za pomocą architektury budował się młody polski kapitalizm.
Wykładowczyni: Anna Cymer – historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje do mediów popularnych i specjalistycznych, związana z portalem Culture.pl. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książki „Architektura w Polsce 1945 – 1989”.
Wykład nawiązuje do wystawy „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” (do 19 lutego 2023 roku w Muzeum Warszawy).
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Kinie Syrena Muzeum Warszawy. Bilety do nabycia online lub w kasie Muzeum Warszawy. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY
Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejściówki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE