fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 12.12.2023
18:00–19:30

Wykład
Kino Syrena
udział bezpłatny

Fotografia i nowe historie Bauhausu | „Moi Ver”

Fotografia i nowe historie Bauhausu | „Moi Ver”

Wykład prof. Gabrieli Świtek towarzyszący wystawie „Moi Ver”.

W 1927 roku Moï Ver rozpoczął studia w Bauhausie, słynnej szkole nowoczesnego projektowania założonej przez Waltera Gropiusa. Jednym z pedagogów Bauhausu był wówczas László Moholy-Nagy (1895–1946), artysta eksperymentujący z malarstwem, fotografią, fotokolażem i filmem. W 1925 roku ukazał się jego traktat teoretyczny „Malarstwo, fotografia, film”.

Miejsce spotkania: Kino Syrena

Wykład jest poświęcony teorii i eksperymentom fotograficznym z kręgu Bauhausu, ale także postaciom, które od niedawna są przypominane w historiach tej szkoły artystycznej. Jedną z nich jest Lucia Moholy (1894–1989), fotografka architektury, znana dzisiaj m.in. z serii zdjęć dokumentujących budynki Bauhausu w Dessau.

Prof. ucz. dr hab. Gabriela Świtek – historyczka sztuki. Kieruje Katedrą Teorii Sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest absolwentką m.in. Faculty of Architecture and History of Art, University of Cambridge (magisterium 1996, doktorat 1999). Autorka książek, m.in. „Grunt i horyzont. Interpretacje nowoczesnej architektury i sztuki” (2020), „Gry sztuki z architekturą” (2013).

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Moi Ver”.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.