sob., 20.04.2024

Muzeum Warszawy
30 zł

Jak chronić historyczne albumy rodzinne w archiwach domowych. Spotkanie z konserwatorką fotografii

Albumy fotograficzne to przedmioty, które często przechowujemy w domach jako cenne pamiątki rodzinne. Każdy kto taki album posiada wie, że jego wartość jest bardzo szczególna. Za ich sprawą na nowo sięgamy w przeszłość – do osób, wydarzeń i przestrzeni, które nas ukształtowały – czy to za naszego życia czy jeszcze przed nim. Potrafią budzić silne emocje, refleksje. Niekiedy pozwalają poznać swoich przodków i zrozumieć swoje historie rodzinne. Nic nie zastąpi takiego doświadczenia, warto więc żeby te niezwykłe przedmioty przetrwały jak najdłużej.

A ponieważ nawet za sprawą konserwacji niektórych zniszczeń nie da się odwrócić, to we współczesnej myśli konserwatorskiej bardzo dużą rolę odgrywa podejście prewencyjne.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób maksymalnie ograniczyć procesy degradacji albumów fotograficznych na przykładach. Zachęcamy do przyniesienia również własnych albumów, ponieważ w drugiej części spotkania skupimy się właśnie na nich.

Spotkanie rozpocznie się na wystawie „Śliczna się młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950”. Julia Kłosińska, konserwatorka fotografii Muzeum Warszawy, na przykładach opowie:

• różnych rodzajach albumów, technice i technologii ich wykonania,
  • tym, co ma wpływ na niszczenie albumów i z jakimi rodzajami zniszczeń możemy się spotkać,
  • w jaki konkretny sposób możemy chronić swoje albumy przed degradacją,
  • jak w prosty sposób zabezpieczać zniszczenia, które już powstały, a kiedy należy zgłosić się do specjalisty.

UWAGA! Prosimy osoby biorące udział o przyniesienie ze sobą prywatnych, historycznych albumów fotograficznych. W trakcie warsztatów będzie szansa na omówienie ich stanu zachowania i sposobu ochrony.

Spotkanie przy kasach w kamienicy nr 32 (wejście na wystawy czasowe).

Julia Kłosińska – absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W ramach dyplomu przeprowadziła konserwację albumu fotograficznego ze zdjęciami przedstawień Teatru Studia Stanisławy Wysockiej z lat 1916-1917 (własność Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie). Od lat zajmuje się inwentaryzacją Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych, od półtora roku pracuje w Pracowni Konserwacji Papieru i Fotografii w Muzeum Warszawy.