pt., 12.04.2024

Kino Syrena
udział bezpłatny

Janko Muzykant + W krainie X muzy | Timeless Film Festival Warsaw

W ramach sekcji Wykadrowana stolica festiwalu Timeless Film Festival Warsaw pokażemy film Janko Muzykant i reportaż W krainie X muzy.

Janek, wiejski chłopiec, od dziecka czuje pociąg do muzyki. Za rzekomą próbę kradzieży skrzypiec zostaje wysłany do domu poprawczego. Po latach robi zawrotną karierę jako skrzypek. Czy kryminalna przeszłość stanie na przeszkodzie miłości do znanej artystki rewiowej?

Janko Muzykant (reż. Ryszard Ordyński, Witold Dunin-Bredsznajder, Polska, 1930, 101 min) to jeden z pierwszych polskich filmów dźwiękowych, jednak po II wojnie światowej znana była jedynie okaleczona, niekompletna kopia pozbawiona dźwięku. Dzięki sensacyjnemu odnalezieniu oryginalnych płyt ze ścieżką dźwiękową oraz pieczołowitej rekonstrukcji w oparciu o dwie niekompletne kopie Janko Muzykant odzyskał swoją pierwotną formę. Dziś to niezwykle ciekawy przykład filmu z okresu przejściowego między kinem niemym a dźwiękowym.

Seans uzupełni pokaz reportażu W krainie X muzy (reż. Witold Dunin-Bredsznajder, Polska, początek lat 30., 10 min). Aktor opowiada, jak wyglądała praca na planie filmowym w czasach kina niemego, a operator dźwięku pokazuje, jak wiele się zmieniło wraz z nadejściem nowej epoki. Przy okazji demonstruje też, na czym polega i jak wygląda zapis dźwięku na taśmie filmowej. Unikatowa okazja, by zajrzeć za kulisy przedwojennego studia filmowego.

Seans zapowie Michał Pieńkowski, który od 2007 roku współpracuje z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, gdzie pracuje jako filmograf i opiekuje się przedwojenną kolekcją filmową.

Bezpłatne wejściówki będą do pobrania na godzinę przed pokazem filmowym w punkcie festiwalowym w Muzeum Warszawy. Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki.

Pokaz odbędzie się w języku polskim z angielskimi napisami.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Opisy: Michał Pieńkowski

Więcej o festiwalu Timeless Film Festival Warsaw: timelessfilmfestival.pl