czw., 01.06.2023

Kino Syrena
20 zł normalny/15 zł ulgowy

Kanał, reż. Andrzej Wajda i Spacerek Staromiejski, reż. Andrzej Munk

Filmy z prelekcją Tomasza Kolankiewicza.

Kanał, reż. Andrzej Wajda, Polska, 1956

Nagrodzona Srebrną Palmą w Cannes ekranizacja autobiograficznego opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego autorstwa Andrzeja Wajdy. Jedno z kluczowych dzieł polskiej szkoły filmowej do dziś pozostaje najważniejszym filmem o powstaniu warszawskim.

Na potrzeby filmu na terenie Łódzkiej Szkoły Filmowej zbudowano makiety warszawskich kanałów. Zdjęcia plenerowe dokumentują natomiast autentyczne ruiny wojennej stolicy.

Spacerek Staromiejski, reż. Andrzej Munk, Polska, 1958

Przepiękna impresja muzyczno-filmowa niezrównanego Andrzeja Munka. Barwny obraz odradzającej się do życia powojennej stolicy.

Wydarzenie jest częścią przeglądu filmowego towarzyszącego wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”, który pokazuje różne obrazy zniszczenia i… odbudowy miasta.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu (wejście od ulicy Nowomiejskiej)