czw., 25.10.2018

Muzeum Warszawy

Kartografia warszawska w okresie I wojny światowej

Dynamicznie zachodzące przemiany na mapie Europy czasu Wielkiej Wojny z jednej strony znalazły swe odzwierciedlenie na planach Warszawy, z drugiej zaś zachodziły obok kartografii miasta. Obraz trzyipółkrotnie powiększonej przestrzeni Warszawy, rysowanej z uwzględnieniem choćby przemian nazewniczych, pieczętujących zmiany polityczne, opowiadany był niezmiennym wciąż językiem mapy. Językiem, którym posługiwali się autorzy dwóch nurtów kartografii warszawskiej – urzędowej i komercyjnej, nurtów tyle odrębnych, co przenikających się. Stałość i zmiana – te nieodłączne składowe ciągłości miasta są osnową wykładu o planach Warszawy okresu I wojny światowej.

Prowadzący:

Paweł Weszpiński, geograf i kartograf, absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN oraz eksperckiego Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Autor publikacji, wykładów i wystaw o dawnej kartografii Warszawy oraz map do dziejów miasta.

Spotykamy się w przestrzeni wystawy czasowej.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918