niedz., 22.01.2023

Pokaz filmowy
Kino Syrena
18 zł normalny/14 zł ulgowy

Marcel Łoziński: retrospektywa i spotkanie operatorem Jackiem Petryckim | „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”

Film jest częścią programu towarzyszącego wystawie „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”.

Po filmie odbędzie się spotkanie z operatorem filmów „Ćwiczenia warsztatowe”, „89 mm od Europy”, „Autoportret” – Jackiem Petryckim, które poprowadzi Dorota Chrobak. Porozmawiamy o różnicach i podobieństwach między Wschodem i Zachodem, dawniej i dziś.

Bilety do kupienia online lub w kasie biletowej 2 tygodnie przed wydarzeniem.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu (wejście od ul. Nowomiejskiej 8)

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O FILMACH:

„Ćwiczenia warsztatowe”

Kraj pochodzenia: Polska
Rok produkcji: 1986
Gatunek: dokumentalny
Czas trwania: 12 minut

Film o możliwości manipulowania ludźmi przez nieuczciwe metody dziennikarskie. Uliczna sonda n. t. współczesnej młodzieży. Pytani przechodnie odpowiadają na pytania reporterki – ich odpowiedzi preparowane są z pomocą montażu tak, że zasadniczo wypaczony jest sens.

„Film został zmontowany bez wiedzy i zgody osób biorących w nim udział, przy użyciu metody asynchronicznego montażu obrazu i dźwięku” (napis końcowy).

„89 mm od Europy”

Rok produkcji: 1993
Czas trwania: 12 minut

Brześć – granica między Polską a byłym Związkiem Radzieckim. Tu kończą się europejskie tory kolejowe, dalej biegną szersze. Aby przez to miejsce codziennie mogło przejechać kilkadziesiąt pociągów międzynarodowych, białoruscy robotnicy muszą każdego dnia wymienić kilka tysięcy kół pod wagonami. Z okien pociągów przyglądają się temu Francuzi, Niemcy, Holendrzy… Dwa światy?

Marcel Łoziński w tym krótkim, doskonale sfilmowanym i zmontowanym czarno-białym dokumencie, bardzo subtelnie pokazuje, że milimetry te wyznaczają granicę dwóch światów.

Wszystko może się przytrafić

Rok produkcji: 1995
Czas trwania: 39 minut

Bohater filmu, rezolutny Tomek Łoziński, ma 6 lat. Poznaje świat przemierzając park na hulajnodze. Zatrzymuje się, by wąchać kwiaty, gonić motyle, nakarmić wiewiórkę i łabędzie. Przede wszystkim jednak zatrzymuje się przy stojących wzdłuż parkowych alejek ławkach, na których siedzą stare kobiety i starzy mężczyźni. Rozmawiając z nimi konfrontuje swoją wiedzę z ich doświadczeniami.

Autoportret

Rok produkcji: 1993
Czas trwania: 9 minut

Sylwetka przedsiębiorcy Longina Frankowskiego, zajmującego się wywozem śmieci po 1989 roku, w Warszawie-bankruta i nacjonalisty, który próbuje własne niepowodzenia i brak umiejętności zwalić na karb mniejszości narodowych.

Sprawdź program filmowy do wystawy „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”.

Zdjęcie plakatowe: Jędrzej Sokołowski, Zaćmienie słońca z serii Young amateur phorographer, 11 sierpnia 1999

Partnerem pokazów jest WFDiF – właściciel platformy streamingowej 35mm.online.