niedz., 04.09.2022

Kino Syrena
18 zł normalny/14 zł ulgowy

KINO SYRENA: Cały ten dźwięk

Kameralne kino Syrena zaprasza na pokazy filmowe do Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Film nawiązuje do wystawy „Białoszewski nieosobny”.

Cały ten dźwięk

reż. Gunnar Hall Jensen
Norwegia, 2020, 88 min

Każdy muzyk odbiera dźwięki w pogłębiony sposób, ale wokalistka, performerka i kompozytorka Laurie Amat traktuje otaczające nas odgłosy z wyjątkowym namaszczeniem. Jej pasja zaprowadziła ją aż do… sal koncertowych w III Rzeszy. Odkryła, że to naziści ustawili powszechnie obowiązujący dziś poziom strojenia na 440 Hz – ponoć przy takiej częstotliwości odbiorcy odczuwają niepokój, robią się agresywni i łatwiej nimi manipulować.

W filmie Gunnara Halla Jensena („Gunnar szuka Boga”) poznajemy też perkusistkę, która pomimo utraty słuchu gra na ukochanym instrumencie. Odwiedzamy naukowca rozpisującego dźwięki na matematyczne wzory – według niego muzyka to przede wszystkim nauka, a nie sztuka. Przekraczamy próg szpitala, gdzie projektantka dźwięku zwraca uwagę na to, jak istotne jest dbanie o higienę słuchową pacjentów. Niestety jej zalecenia są nagminnie ignorowane.

„Cały ten dźwięk” otwiera nam oczy (a może raczej uszy) na tę jakże istotną sferę naszego życia.

Czy po jego obejrzeniu będziemy bardziej czujni?

Film jest niezwykle dopracowany zarówno pod względem dźwiękowym, jak i wizualnym, a bohaterowie i ich zadziwiające historie odsłaniają nowy, fascynujący świat, który znajduje się tuż obok nas.

Wejście na seans odbywa się w godzinach otwarcia muzeum, do godz. 18:00.

Sprawdź repertuar kina Syrena na wrzesień.

Repertuar powstał we współpracy z Against Gravity.