sob., 29.10.2022

Kino Syrena
18 zł normalny/14 zł ulgowy

KINO SYRENA: Kiedyś byliśmy dzieciakami

Kameralne kino Syrena zaprasza na pokazy filmowe do Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Kiedyś byliśmy dzieciakami

reż. Eddie Martin
Australia, 2021, 91 min

Niskobudżetowy film „Dzieciaki”, pokazujący grupę nowojorskich nastolatków, którzy nadużywają narkotyków, jeżdżą na deskorolkach i uprawiają beztrosko seks, okazał się światowym hitem w 1995 roku.

Reżyser filmu, Larry Clark, i scenarzysta-debiutant, Harmony Korine, przedstawiali film jako dzieło fabularne. Stał się on dla nich trampoliną do sukcesu w Hollywood. Jednak proces produkcji i spuścizna filmu pozostawiły niesmak i przyczyniły się do dramatów aktorów-naturszczyków, wykorzystanych przez twórców.

„Kiedyś byliśmy dzieciakami” koncentruje się na triadzie sex-drugs-rock&roll, kompletnie pomijając społeczne tło, w którym funkcjonuje ta grupa i ich poczucie wspólnoty. Prezentuje historie bohaterów filmu „Dzieciaki”. Dwóch z tej paczki dostało szansę w Hollywood, ale ich kariery skończyły się tragicznie.

Larry Clark zwykł mówić o swoim filmie: „pokazuje prawdę, która może być szokująca”. Reżyser filmu dokumentalnego, Eddie Martin, odpowiada na to z kolei: „Czyja jest ta prawda, którą widzimy na ekranie i czyim kosztem jest ona ukazana?”. Historia grupy dzieciaków została sprzedana chwytliwym hasłem, zaś konsekwencje okazały się dla nich niszczące. Clark i Korine odmówili udziału w filmie.

Wejście na seans odbywa się w godzinach otwarcia muzeum, do godz. 19:00.

Sprawdź aktualny repertuar Kina Syrena.

Repertuar powstał we współpracy z Against Gravity.