sob., 02.07.2022

Kino Syrena
18 zł normalny/14 zł ulgowy

KINO SYRENA: Księgarnie Nowego Jorku

Kameralne Kino Syrena zaprasza na pokazy filmowe do Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Film jest częścią programu towarzyszącego wystawie „Białoszewski nieosobny”.

Księgarnie Nowego Jorku

reż. D. W. Young
USA, 2019, 95 min

Filmowa uczta dla miłośników książek i Nowego Jorku.

Zrealizowana z amerykańską lekkością opowieść o legendarnych księgarniach (ze Strandem na czele), antykwariatach, targach rzadkich książek, najbardziej zapalonych kolekcjonerach, szalonych aukcjach w Sotheby’s, prywatnych kolekcjach i bibliotekach skrytych w domach bogaczy owładniętych miłością do starodruków. Twórcy filmu fundują nam podróż od pokrytych kurzem magazynów przywodzących na myśl XIX-wieczne gabinety osobliwości po nowoczesne wnętrza wypełnione zbiorami wartymi miliony dolarów.

Każdy z adeptów słowa pisanego opowiada o swojej pasji inaczej, ale wszyscy dostrzegają nadchodząca zmianę rynku – stopniowy zanik czytelnictwa, nośniki cyfrowe oraz globalne odejście od kultury druku na rzecz kultury obrazu.

Opowiadane z gracją anegdoty mieszają się ze wspomnieniami z przeszłości, a książki inkrustowane złotem i diamentami lub oprawione… ludzką skórą są omawiane z taką samą czułością, jak wydania powieści science fiction w miękkiej oprawie z lat 50. ubiegłego wieku. Energia i charyzma bohaterów, żywcem wyjętych z filmów Noah Baumbacha i Woody’ego Allena jest tak zaraźliwa i ujmująca, że chłoniemy z wypiekami na twarzy ich historie o kupionych okazyjnie Balzakach, „Kodeksie Leicester” Leonarda da Vinci (najdroższej książce w dziejach), zbiorach hip-hopowych zinów czy odrodzeniu niezależnych księgarni w Nowy Jorku.

Wejście na seans odbywa się w godzinach otwarcia muzeum, do godz. 20:00.

Sprawdź repertuar Kina Syrena na lipiec.

Repertuar powstał we współpracy z Against Gravity.