sob., 10.09.2022

Kino Syrena
18 zł normalny/14 zł ulgowy

KINO SYRENA: Maszyna do pisania

Kameralne kino Syrena zaprasza na pokazy filmowe do Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Film nawiązuje do wystawy „Białoszewski nieosobny”.

Maszyna do pisania

reż. Doug Nichol
USA, 2016, 104 min

Czy jest coś ważniejszego dla światowej literatury niż maszyna do pisania? Czy istnieje bardziej romantyczny obraz pisarza niż zamyślona postać pochylająca się z pasją nad tym narzędziem pracy? Film przedstawia bogatą kolekcję sprawdzonych i znanych maszyn do pisania, starannie wyselekcjonowanych pod kątem marki i historii, jak również artystów, pisarzy i kolekcjonerów, którzy pozostają niezłomnie lojalni wobec tego urządzenia. Są wśród nich Tom Hanks, John Mayer, David McCullough, Sam Shepard i wielu innych zapaleńców, którzy doceniają uroki starej technologii i nie mają zamiaru łatwo i szybko o niej zapomnieć. Doceniają też jej wartość jako narzędzia i źródła inspiracji.

Tom Hanks posiada w swojej kolekcji ponad 250 maszyn do pisania, podobnie jak Martin Howard, który stara się włączyć do swoich zbiorów legendarny i rzadki model Sholes and Glidden, a John Mayer wykorzystuje części do maszyn do tworzenia przypominających ludzi rzeźb. Poznajemy również przytulny sklep w Berkeley w Kalifornii prowadzony z pasją przez Herberta Permilliona III i jego rodzinę. Jest to de facto jeden z ostatnich zachowanych warsztatów naprawczych maszyn do pisania w USA, który za wszelką cenę dąży do utrzymania tej tradycji przy życiu.

Film zachęca do refleksji nad dynamicznie zmieniającą się relacją człowiek-maszyna i do redefinicji naszego związku z technologią, zarówno tą starą, jak i nową. To również pochwała trwałej wartości społecznej, historycznej, twórczej i artystycznej maszyn do pisania. W dobie epoki cyfrowej, która kładzie silny nacisk na szybkość i wygodę współczesnej komunikacji, powinniśmy na nowo przemyśleć rolę i znaczenie maszyn w życiu człowieka.

Wejście na seans odbywa się w godzinach otwarcia muzeum, do godz. 20:00.

Sprawdź repertuar kina Syrena na wrzesień.

Repertuar powstał we współpracy z Against Gravity.