czw., 28.07.2022

Kino Syrena
16 zł normalny/10 zł ulgowy

KINO SYRENA: Trzy minuty zawieszone w czasie

Kameralne Kino Syrena zaprasza na pokazy filmowe do Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Film jest częścią programu towarzyszącego interwencji artystycznej Diany Lelonek „Pałac”.

Trzy minuty zawieszone w czasie

reż. Bianca Stigter
Niderlandy, Wielka Brytania, 2021, 68 min

Glenn Kurtz znalazł w domu swoich rodziców na Florydzie trzyminutowy film z ich rodzinnej wioski – Nasielska, nakręcony w 1938 roku.

Bianca Stiger te trzy minuty zmieniła w medytację nad społecznością, której już nie ma. Przeprowadza śledztwo nad postaciami występującymi w filmie, bo to być może jedyny zachowany ślad ich istnienia z czasów, kiedy mogli żyć w spokoju.

Jak długo oglądamy i analizujemy te trzy minuty, tak długo historia społeczności Żydów z Nasielska może trwać. A fascynujące medium, jakim jest film, w unikalny sposób przechowuje pamięć i życie. Po raz kolejny okazuje się, że prywatne amatorskie nagrania być może są najbardziej fascynującą częścią kina.

Sprawdź repertuar Kina Syrena na lipiec.

Repertuar powstał we współpracy z Against Gravity.

grafika. brązowe tło, na pierwszym planie kartonowe pudełko, wystaje z niego fragment detalu architektonicznego, napis złoty pałac na kartonie