czw., 12.01.2023

Pokaz filmowy
Kino Syrena
16 zł normalny/10 zł ulgowy

Dyskusja filmowa z Maciejem Drygasem i Kają Klimek: „Usłyszcie mój krzyk” | „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”

Film jest częścią programu towarzyszącego wystawie „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Maciejem Drygasem, które poprowadzi Kaja Klimek. Porozmawiają o pracy ze źródłami historycznymi przy filmie. Jak pracuje się dziś, jak pracowało się w latach 90.?

Bilety do kupienia online lub w kasie biletowej 2 tygodnie przed wydarzeniem.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu (wejście od ul. Nowomiejskiej 8)

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O FILMIE:

Reżyseria: Maciej Drygas
Kraj pochodzenia: Polska
Rok produkcji: 1991
Gatunek: dokumentalny
Czas trwania: 46 minut

Dokument przedstawia sylwetkę Ryszarda Siwca, który dokonał aktu samopodpalenia na znak protestu wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

8 września 1968 r. podczas dożynek na Stadionie X-lecia na znak protestu „przeciw tyranii kłamstwa, ogarniającego świat”, podpalił się 60-letni Ryszard Siwiec z Przemyśla. Ofiara jego nie została zauważona przez publiczność na trybunach. W Archiwum WFD zachował się siedmiu sekundowy skrawek taśmy, na którym operator utrwalił tragiczne wydarzenie. W filmie wykorzystano fragmenty autentycznego nagrania zarejestrowanego przez Ryszarda Siwca na dwa dni przed samospaleniem, a także ujęcie (7 sekund) płonącego Ryszarda Siwca utrwalone przez operatora PKF Zbigniewa Skoczka.

Sprawdź program filmowy do wystawy „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”.

Zdjęcie plakatowe: Jędrzej Sokołowski, Zaćmienie słońca z serii Young amateur phorographer, 11 sierpnia 1999

Partnerem pokazów jest WFDiF – właściciel platformy streamingowej 35mm.online.