pon., 21.03.2022

Wykład online
Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

Kobiety zawsze były w świecie nauki i technologii

Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie Olgi Micińskiej „Gildia”.

Nieznane historie znanych odkryć i wynalazków

W czasach, gdy kobiety były odsuwane od nauki, mimo to starały się brać w niej udział. Robiły to na dwa sposoby: ogromnym wysiłkiem wchodziły w męskie środowisko i szły tradycyjną ścieżką naukową, przyjmując lub przełamując stawiane przed nim ograniczenia, albo godziły się z powierzoną im rolą gospodyń, żon i matek, ale interesowały się nauką i dokonywały odkryć bądź tworzyły technologie w swoim obszarze działania, jak choćby Josephine Cochrane – konstruktorka pierwszej zmywarki do naczyń.

Podczas wykładu dowiemy się, dlaczego niektóre dziedziny nauki i technologii, jak astronomia czy botanika, przyciągały kobiety bardziej, niż inne. Poznamy także historie pionierek informatyki.

• Czemu programowanie cieszyło się wśród kobiet taką popularnością?
  • I dlaczego w tej dziedzinie nie było u początków IT męskiej konkurencji?
  • Jak to się stało, że w polskiej informatyce czasów PRL było mnóstwo kobiet, a teraz jest ich tak mało?

Na te pytania odpowie w swoim wykładzie Karolina Wasielewska.

Karolina Wasielewska – dziennikarka radiowa i prasowa, autorka bloga o kobietach w branży technologicznej – Girls Gone Tech.pl. Autorka książki „Cyfrodziewczyny” – reportażu o pionierkach polskiej informatyki (wyd. Krytyka Polityczna, maj 2020). Prowadzi szkolenia z zakresu diversity & inclusion w miejscu pracy.

Wykład będzie transmitowany online na Facebooku Muzeum Warszawy.

Sprawdź program towarzyszący wystawie.