wt., 16.05.2023

Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Kolory Warszawy: rewolucyjna czerwień

Alternatywna historia fotografii warszawskiej w photobookach.

Seria autorskich spotkań podejmujących próbę ukazania fotografii Warszawy przez pryzmat publikacji fotograficznych: książek, broszur, publikacji prasowych, fotopamiątek i mediów społecznościowych.

W jaki sposób kreowany był obraz miasta i jak kształtujemy go współcześnie?

Rewolucyjna czerwień, czyli „miejskie performansy” – od manifestacji patriotycznych sprzed 1918 roku, dywersje i działania w czasie II wojny światowej, komunistyczne pochody aż do stanu wojennego i strajku kobiet.

Podczas prowadzonego przez Łukasza Gorczycę i Adama Mazura spotkania w muzealnej bibliotece zobaczymy na żywo część z omawianych publikacji.

dr Adam Mazur – krytyk i teoretyk fotografii, historyk sztuki i amerykanista. Od 2013 roku wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Łukasz Gorczyca – historyk i krytyk sztuki, wykładowca i kurator wystaw, galerzysta i kolekcjoner fotografii. Od 2021 roku wspólnie z Kamilą Bondar i Adamem Mazurem prowadzi w Warszawie Fotoklub – niepubliczną mikroinstytucję dedykowaną historycznej i współczesnej fotografii.

Spotkania są bezpłatne i odbywają się w Bibliotece Muzeum Warszawy.

Identyfikacja wizualna: Joanna Bębenek, w oparciu o zdjęcie Zdzisława Marcinkowskiego, ok. 1925, Mieczysław Orłowicz z nieznaną kobietą na dachu kamienicy Goldstandów z kolekcji Muzeum Warszawy.