wt., 11.07.2023

Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Kolory Warszawy: alternatywna historia fotografii warszawskiej w photobookach

Spotkanie wokół warszawskich książek fotograficznych, które będzie podsumowaniem dotychczasowych wykładów oraz otwarciem dyskusji.

Seria autorskich spotkań z serii „Kolory Warszawy” to próba ukazania fotografii Warszawy przez pryzmat publikacji fotograficznych: książek, broszur, publikacji prasowych, fotopamiątek i mediów społecznościowych.

Ostatnie spotkanie będzie miało charakter moderowanego seminarium, rozmowy o książkach pominiętych, a zarazem ważnych, takich, które rozsadzają ramy zaproponowane na wcześniejszych spotkaniach. Wśród dyskutowanych pozycji znajdą się takie klasyki jak „MDM”, ale też publikacje przeoczone, zapomniane jak „Warszawska Wola”. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy można inaczej opisać historię fotografii warszawskiej i czym różni się historia photobooków od klasycznych ujęć (np. Wandy Mossakowskiej lub Wacława Żdżarskiego).

Zachęcamy do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami oraz najciekawszymi książkami fotograficznymi.

Część z omawianych publikacji będzie dostępna do oglądania na miejscu, podczas spotkania.

Podczas prowadzonego przez Łukasza Gorczycę i Adama Mazura spotkania w muzealnej bibliotece zobaczymy na żywo część z omawianych publikacji.

dr Adam Mazur – krytyk i teoretyk fotografii, historyk sztuki i amerykanista. Od 2013 roku wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Łukasz Gorczyca – historyk i krytyk sztuki, wykładowca i kurator wystaw, galerzysta i kolekcjoner fotografii. Od 2021 roku wspólnie z Kamilą Bondar i Adamem Mazurem prowadzi w Warszawie Fotoklub – niepubliczną mikroinstytucję dedykowaną historycznej i współczesnej fotografii.

Spotkania są bezpłatne i odbywają się w Bibliotece Muzeum Warszawy.