fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 13.06.2023
18:00–19:30

Wykład
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Kolory Warszawy: czarno na białym

Alternatywna historia fotografii warszawskiej w photobookach.

Seria autorskich spotkań podejmujących próbę ukazania fotografii Warszawy przez pryzmat publikacji fotograficznych: książek, broszur, publikacji prasowych, fotopamiątek i mediów społecznościowych. W wykładach prowadzonych przez Łukasza Gorczycę i Adama Mazura przyglądamy się różnym fotograficznym toposom Warszawy: rewolucyjnej i krwawej czerwieni, zieleni parkowej, bieli nowej architektury.

13 czerwca tematem spotkania będą „warszawskie konfrontacje” – zderzenie różnych obrazów miasta, tych propagandowych i tych „bez retuszu”, nowej i dawnej architektury, ruin wojennych i odbudowy, tego co „było” z tym co „jest”.

Proponujemy retoryczny pojedynek publikacji fotograficznych – wybrane przez prowadzących tytuły zostaną przedstawione w parach, aby uwydatnić różnice w sposobach i strategiach obrazowania miasta i jego architektury, zależnie od perspektywy politycznej, ekonomicznej czy artystycznej.

Część z omawianych publikacji będzie dostępna do oglądania na miejscu, podczas spotkania.

Podczas prowadzonego przez Łukasza Gorczycę i Adama Mazura spotkania w muzealnej bibliotece zobaczymy na żywo część z omawianych publikacji.

dr Adam Mazur – krytyk i teoretyk fotografii, historyk sztuki i amerykanista. Od 2013 roku wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Łukasz Gorczyca – historyk i krytyk sztuki, wykładowca i kurator wystaw, galerzysta i kolekcjoner fotografii. Od 2021 roku wspólnie z Kamilą Bondar i Adamem Mazurem prowadzi w Warszawie Fotoklub – niepubliczną mikroinstytucję dedykowaną historycznej i współczesnej fotografii.

Spotkania są bezpłatne i odbywają się w Bibliotece Muzeum Warszawy.


Identyfikacja wizualna: Joanna Bębenek, w oparciu o zdjęcie Edwarda Hartwiga, przed 1984, „Widok na Pałac Kultury i Nauki” z kolekcji Muzeum Warszawy


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.