fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 28.09.2017
18:00–19:30

Pokaz filmowy
Muzeum Warszawy

Last Exit Alexanderplatz / dokument

Last Exit Alexanderplatz / dokument

W 1993 roku władze już połączonego Berlina rozpisały konkurs na projekt zagospodarowania przestrzeni Alexanderplatz. Od tego czasu toczy się dyskusja nad nieudaną próbą przekształcenia jednego z najważniejszych placów Berlina Wschodniego w centrum finansowe, zabudowane wieżowcami na wzór Manhattanu. Dokument przybliża okres reunifikacji Niemiec oraz panującą ówcześnie bezwzględną myśl planistyczną. Mimo kolejnych nieudanych prób transformacji w latach 90. Alexanderplatz okrzepł w krajobrazie miejskim. Wydaje się jednak, że pytanie o ostateczny kształt tej przestrzeni nadal pozostaje otwarte. Co łączy historie placu Defilad i Alexanderplatz? Jakie rolę pełnią w obu stolicach? Czym są dla mieszkańców? Projekcji filmu towarzyszy dyskusja z udziałem specjalistów.

Kino Syrena

Ambitne filmy w kameralnej Sali kinowej Muzeum Warszawy. W weekendowe popołudnia zapraszamy na filmy o architekturze, sztuce i tematyce miejskiej, a także aktualne premiery kinowe oraz wybraną klasykę rodzimej i światowej kinematografii. W soboty prezentujemy cykl filmowy Warszawę widzę, podwójnie, współorganizowany przez Fundację Beton. W niedzielę prezentujemy kino europejskie i autorskie. Zachęcamy do dyskusji i ciągłego poszerzania filmowych zainteresowań.

Last Exit Alexanderplatz, reż. Hans Christian Post, 2015, 56 min, z prelekcją Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej (w ramach festiwalu)

Aleksandra Stępień-Dąbrowska – historyczka sztuki, zajmuje się powojenną architekturą Warszawy i badaniami nad przestrzenią miasta. Członkini stowarzyszenia Miasto Moje A W Nim, zajmującego się chaosem wizualnym w przestrzeni miejskiej, zwłaszcza w kontekście niekontrolowanego rozmieszczania komunikatów reklamowych.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.