sob., 15.06.2019

Muzeum Warszawy

Miasto – jak to działa? | Rewolucja mieszkaniowa – od kamienicy do wieżowca

Pierwszą warszawską zabudowę tworzyły drewniane domy. Stopniową zmianę w wyglądzie miasta przyniosło zarządzenie rady miejskiej. Z obawy przed pożarami zabroniono stawiać budynki z drewna. Odtąd przybywało w Warszawie domów murowanych. Kamienice, bo tak je nazwano, miały stanowić wygodne i bezpieczne mieszkania dla tysięcy ludzi. Jak to się zatem stało, że w pewnym momencie zaprzestano wznoszenia kamienic? I dlaczego francuski architekt Le Corbusier przekonywał, że należy wyburzać stare dzielnice miasta?

Na zajęciach przyjrzymy się, jak zmieniały się budynki mieszkalne na przestrzeni lat. Zastanowimy się, czym jest blok i dlaczego zyskał tak wielką popularność nie tylko w Warszawie. Ponadto sprawdzimy, w których warszawskich wieżowcach można mieszkać. Podczas zabawy będziemy także badać zagadnienie skali. Na koniec wspólnymi siłami stworzymy papierowy wieżowiec.

TERMIN: trzecia sobota miesiąca, godz. 11.00–12.15 oraz 15.00–16.15

WSTĘP: 10 zł, liczba miejsc ograniczona