niedz., 28.05.2023

Pokaz filmowy
Kino Syrena
20 zł normalny/15 zł ulgowy

Miasto Nieujarzmione, reż. Jerzy Zarzycki i Ulica Brzozowa, reż. Wojciech Has, Stanisław Różycki

Miasto Nieujarzmione, reż. Jerzy Zarzycki, Polska, 1950

Miasto nieujarzmione funkcjonujące także pod podtytułem Robinson warszawski to zrealizowana przez Jerzego Zarzyckiego ekranizacja wspomnień Władysława Szpilmana. Zdjęcia kręcono tuż po wojnie w ruinach zniszczonej w powstaniu warszawskim stolicy. Film realizowano w czasie najostrzejszej bodajże cenzury w historii powojennej kinematografii. Mimo okaleczenia przez cenzorów pozostaje on jednak jednym z najbardziej wstrząsających obrazów ruin powojennej Warszawy.

Ulica Brzozowa, reż. Wojciech Has, Stanisław Różycki, Polska, 1947

Impresja filmowa zrealizowana przez wielkich Wojciecha Jerzego Hasa i Stanisława Różewicza. Film w formule pars pro toto przedstawia losy zrujnowanej Warszawy poprzez opowieść o jednej staromiejskiej ulicy.

Wydarzenie jest częścią przeglądu filmowego towarzyszącego wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”, który pokazuje różne obrazy zniszczenia i… odbudowy miasta.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu (wejście od ulicy Nowomiejskiej)