Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 09.10.2025
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

„My” i „Oni”. Młodzi Polacy na Festiwalu Młodzieży w Warszawie 1955 roku

„My” i „Oni”. Młodzi Polacy na Festiwalu Młodzieży w Warszawie 1955 roku

Spotkanie z Mirosławem Pęczakiem

  • Jak młodzi Polacy, uczestnicy i obserwatorzy Festiwalu, postrzegali gości z innych krajów i kontynentów?
  • Czy dochodziło do konfrontacji między „swoim” a „obcym”?
  • Co przeważało: ciekawość czy lęk?

Na te pytania postara się odpowiedzieć dr hab. Mirosław Pęczak zastanawiając się również nad tym, jaki wpływ Festiwal 1955 roku miał na pojawienie się w Polsce kultury młodzieżowej.

dr hab. Mirosław Pęczak, prof. UW – kulturoznawca, publicysta tygodnika „Polityka”. Kieruje Zakładem Interdyscyplinarnych Badań nad Kulturą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami uczestnictwa w kulturze, teorią i analizą kultury popularnej oraz problematyką subkultur i kultur środowiskowych. Opublikował m.in. następujące książki: Muzyczne przygody gustu ludowego. O społecznym funkcjonowaniu polskiej muzyki popularnej po 1956 r. (Warszawa 2021), Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja (Warszawa 2013), Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego (Toruń 2014), Mały słownik subkultur młodzieżowych (Warszawa 1992).

Bezpłatne bilety do pobrania w kasie biletowej na godzinę przed wykładem.

Przeczytaj więcej o wystawie „Lato, które zmieniło wszystko. Festiwal 1955”.


Partner edukacji Muzeum Warszawy – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

www.gkpge.pl


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.