czw., 03.11.2022

Debata
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Narodziny fotoreportażu. Dokumentowanie pierwszej dekady wolności | „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”

Fotografia opowiada lata 90. i Warszawę tamtego czasu jak żadne inne medium. Wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” pokazuje zdjęcia amatorskie i zawodowe, na których utrwalono dekadę transformacji i jej wpływ na miasto.

O czym w latach 90. mówiła ulica?

Lata 90. to czas dominacji fotoreportażu, uwolnionego spod presji systemowej. Profesjonaliści wychodzą na ulice i dokumentują radykalnie zmieniającą się rzeczywistość wolnej Polski. Polityczne przepychanki, rockowe koncerty, uliczne demonstracje, azjatyckie bazary, narkomani i blokersi obok japiszonów – nowej klasy średniej. Główne tytuły prasowe („Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Rzeczpospolita”) tworzą własne standardy pracy i sposoby prezentacji fotografii.

Jakie były realia fotografii prasowej ostatniej dekady XX wieku?
Co dominowało w ilustrowanych dodatkach do gazet?
Jak fotografia reportażowa przenikała się z komercyjną i artystyczną?

W spotkaniu udział wezmą:

Piotr Wójcik – fotoreporter, fotoedytor, wykładowca i kurator fotografii, wieloletni szef działu fotograficznego „Gazety Wyborczej”

Anna Biała – fotoreporterka i fotoedytorka, związana z „Gazetą Wyborczą” od 1990 roku – początkowo jako laborantka, a następnie jako graficzka

Małgorzata Sydorczyk – fotoedytorka związana z „Gazetą Wyborczą”

Spotkanie poprowadzi Beata Łyżwa-Sokół – fotoedytorka, autorka tekstów o fotografii, szefowa Działu Foto „Gazety Wyborczej”

Spotkanie organizowane we współpracy merytorycznej z fotoedytorkami „Gazety Wyborczej”.

Informacje praktyczne:

Miejsce: Biblioteka Muzeum Warszawy

Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.