fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 15.11.2018
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Warszawy
wstęp wolny

Niemieckie fotografie Warszawy z lat 1916-1918

Częścią polityki władz niemieckich w latach 1915–1918 było „skatalogowanie” zajętych ziem – ustanowiona w tym celu komisja badaczy niemieckich miała za zadanie zgromadzenie wszelkich przydatnych materiałów i informacji geograficznych, geologicznych, historycznych i etnograficznych. Szczególnie wartościowy jest przygotowany przez komisję zbiór fotografii Warszawy, stanowiący dokumentację badań: zawiera on bowiem zdjęcia wielu rejonów miasta, które wcześniej nie były fotografowane. Dostarczają nam one wiedzy o mniej eksponowanych ulicach czy obiektach, ukazują wiele szczegółów świadczących o wyglądzie miasta i, co niezwykle istotne, są zazwyczaj precyzyjnie datowane. Mimo iż powstały z powodów bardziej politycznych niż naukowych, są one dla nas dzisiaj niezwykle cennym przekazem ikonograficznym; pokazują jaka była Warszawa na krótko przed tym zanim znowu stała się stolicą niepodległego państwa polskiego.

 

Prowadząca:

Anna Topolska, historyczka, absolwentka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, starsza kustoszka Działu Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy. Zajmuje się historią Warszawy XIX i XX wieku, w szczególności zbiorami fotograficznymi. Autorka i współautorka wielu wystaw, artykułów i publikacji o tematyce warszawskiej.

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.