fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 24.01.2023
18:00–20:00

Wykład
Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

Nieujarzmione lata 90. Codzienność Warszawy przez pryzmat fotografii, pamięci i badań | Seminarium Warszawskie

Nieujarzmione lata 90. Codzienność Warszawy przez pryzmat fotografii, pamięci i badań | Seminarium Warszawskie

Seminarium Warszawskiego jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Warszawy i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas dyskusji seminaryjnej spotkają się lata 90. dwóch minionych wieków, z ich wizualnością zapisaną w fotografii, z ich warszawską codziennością miasta pod zaborem i miasta odzyskanej wolności. Zastanawiając się nad tym co odziedziczyły i co przekazały końce dwóch wieków odniesiemy się do tego co własne, a co obce, co barwne a co czarno-białe, co upozowane a co in flagranti. I wreszcie poszukamy differentia specifica ówczesnych Warszaw.

Tłem do dyskusji będzie książka „Karol Brandel. Fotorewolwer” pod redakcją Moniki Michałowicz oraz wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” Karoliny Puchały-Rojek i Julii Staniszewskiej.

Online lub na miejscu przed wykładem (w księgarni Muzeum Warszawy) można kupić książki:

Udział wezmą:

dr Monika Michałowicz – historyczka sztuki, adiunktka w Centrum Fotografii w Muzeum Warszawy, gdzie najchętniej zajmuje się fotografią ostatniej dekady XIX i początku XX wieku. Autorka m.in. książki „Karol Brandel. Fotorewolwer”.

dr Piotr Kubkowski – adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW, specjalizuje się w okresie przełomu XIX i XX w. Zajmuje się kulturową historią podróży, sportu i ciała, kulturą miejską. Jego praca doktorska o pierwszych polskich cyklistach pt. Sprężyści została uznana za najlepszą rozprawę kulturoznawczą w konkursie Narodowego Centrum Nauki, otrzymała nagrodę varsavianistyczną im. H. Szwankowskiej, wyróżnienie w konkursie Prezydenta Warszawy i Muzeum Warszawy, była też w finale Nagrody Literackiej Warszawy. Obecnie realizuje grant Narodowego Centrum Nauki na badania początków polskiego krajoznawstwa.

dr hab. Mirosław Pęczak – kulturoznawca, kierownik Zakładu Interdyscyplinarnych Badań nad Kulturą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowaniami badawczymi obejmuje m.in. kulturę popularną, subkulturowość, opór kulturowy, historię społeczną PRL i polskiej transformacji, antropologię mediów i komunikowania. Opublikował m. in. książki: „Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja”, „Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego”, „Mały słownik subkultur młodzieżowych”.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Sprawdź program seminarium.

Wykład odbędzie się w bibliotece Muzeum Warszawy.

Będzie można go również obejrzeć na Facebooku Muzeum Warszawy.

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.