fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 25.04.2023
18:00–20:00

Wykład
Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

(Nie)widoczność i wizualność getta warszawskiego. Ostańce nieistniejącego miasta | Seminarium Warszawskie

(Nie)widoczność i wizualność getta warszawskiego. Ostańce nieistniejącego miasta | Seminarium Warszawskie

Seminarium Warszawskiego jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Warszawy i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Obraz warszawskiego getta inaczej rysował się w oczach jego przymusowych mieszkańców, jego sąsiadów i jego oprawców. Inaczej rysuje się w oczach współczesnych użytkowników tamtej przestrzeni – kreślony pamięcią i niepamięcią.

Dyskusja seminaryjna oparta będzie na szczególnych opozycjach – na namyśle o tym co widoczne i niewidoczne, utracone i pozostałe, autentyczne i zaaranżowane. Odniesie się też do źródeł kształtujących pamięć, wyobrażenie, zapis historii.

Prowadzący: dr hab. Mikołaj Madurowicz, dr Paweł E. Weszpiński

Seminarzystki i seminarzysta:

Dr Agnieszka Kajczyk, kulturoznawczyni i historyczka, kierowniczka działu Dokumentacji Dziedzictwa w Żydowskim Instytucie im. E. Ringelbluma. Specjalizuje się w powojennym żydowskim środowisku filmowo-artystycznym; powojennych filmach żydowskich, jak również w archiwalnych materiałach filmowych z getta warszawskiego. Współautorka publikacji Archiwum ważniejsze niż życie. Losy Żydów polskich w czasie II wojny światowej w dokumentach konspiracyjnej grupy Oneg Szabat.

Prof. dr hab. Jacek Leociak, literaturoznawca, historyk literatury, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady IBL PAN, członek-założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN. Do jego głównych kierunków zainteresowań badawczych należy opis poetyki świadectw doświadczeń granicznych (szczególnie doświadczenia Holokaustu) oraz analiza form reprezentacji tych doświadczeń: ukazywanie różnych perspektyw, gatunków i typów dyskursu (narracje ofiar, sprawców, obserwatorów; literatura dokumentu osobistego, literatura piękna, dokumentacja fotograficzna). Autor lub współautor m.in. takich książek jak Tekst wobec Zagłady. (O relacjach z getta warszawskiego) (2001), Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście (2001, 2013), Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji (2009). Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów (2010), Spojrzenie na warszawskie getto (2011), Warszawski Trójkąt Zagłady (2021), Zapraszamy do nieba. O nawróconych zbrodniarzach (2022).

Dr Agnieszka Haska, kulturoznawczyni, socjolożka, członkini Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Jej zainteresowania badawcze obejmują szerokie spektrum tematów – od historii prób ratowania Żydów dzięki paszportom innych państw, przez analizy dyskursu o kolaboracji w czasie II wojny, aż do antropologicznego spojrzenia na różne formy pamięci i postpamięci. Autorka m.in. książek: „Jestem Żydem, chcę wejść”Hotel Polski w Warszawie 1943 (2006) oraz Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie (2018).

Anna Duńczyk-Szulc, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, wicedyrektorka Muzeum Warszawy ds. Kolekcji.  Od lat zajmuje się fotografią, m.in. w Związku Polskich Artystów Fotografików i Żydowskim Instytucie Historycznym. Współautorka książek i wystaw, m. in. ekspozycji Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu o Archiwum Ringelbluma oraz książki o fotografiach z getta warszawskiego Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Sprawdź program seminarium.

Wykład odbędzie się w bibliotece Muzeum Warszawy.

Będzie można go również obejrzeć na Facebooku Muzeum Warszawy.


Spacer odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Sprawdź program wydarzeń.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.