fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 18.05.2024 / niedz., 19.05.2024
19:00–01:00

Zwiedzanie
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Noc Muzeów na Rynku Starego Miasta

Noc Muzeów na Rynku Starego Miasta

W Noc Muzeów na fasadach muzealnych kamienic na Rynku Starego Miasta pojawi się wyjątkowa interwencja artystyczna autorstwa Jadwigi Sawickiej Rzeczy, ludzie, duchy.

Inauguracja interwencji artystycznej na fasadach Muzeum Warszawy rozpocznie się w sobotę 18 maja o godz. 21.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie kompozycja dźwiękowo-muzyczna Natana Kryszka, a także kolektywne tworzenie wiersza. Utwór pisany będzie z Jadwigą Sawicką i Adą Rączką na wstędze położonej na Wspólnym Stole przeniesionym w 2023 roku z placu Defilad na Rynek Starego Miasta.

Ta uznana malarka i twórczyni instalacji, która w pracy artystycznej bada emocje ukryte w słowach, uruchamia nowe konteksty i wydobywa zaskakujące znaczenia. Prace Sawickiej to nie tylko wielkoformatowe płótna z tekstem, ale także liczne działania site-specific w przestrzeni miejskiej, zrealizowane m.in. w Warszawie, Krakowie, Paryżu czy Berlinie. Zaproponowana przez artystkę interwencja w oknach Muzeum Warszawy wchodzi w dialog z wystawą główną Rzeczy warszawskie.

Jadwiga Sawicka – uznana malarka i twórczyni instalacji, która w pracy artystycznej bada emocje ukryte w słowach, uruchamia nowe konteksty i wydobywa zaskakujące znaczenia. Prace Sawickiej to nie tylko wielkoformatowe płótna z tekstem, lecz także liczne działania site-specific w przestrzeni miejskiej. Nadając słowom materialność, artystka dyskretnie zaprasza do refleksji.

Natan Kryszk – saksofonista, twórca wizualny, autor muzyki do spektakli teatralnych i tanecznych, który uczestniczy w tworzeniu warszawskiej sceny improwizowanej.

Ada Rączka – ukończyła kierunek fine arts w Städelschule we Frankfurcie nad Menem. Artystka pracuje z obrazami, tekstem i wideo, jest autorką książek poetyckich Nie róbmy nic, błagam. Ale powiedzmy innym, że robiłyśmy (2019) oraz Chciałośmy (2022).

Dodatkowo podczas Nocy Muzeów w towarzystwie edukatorki muzealnej będzie można zwiedzić liczące sobie kilkaset lat piwnice, zobaczyć najstarsze zachowane stropy i poznać historię ich ocalenia.

Oprowadzania po wystawie:

W Noc Muzeów warto również odwiedzić Muzeum Farmacji i zobaczyć wystawę o odbudowie Starego Miasta w Centrum Interpretacji Zabytku oraz zwiedzić Barbakan.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.