pt., 24.09.2021

Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

O kampinoskich lasach – wycieczka po Puszczy Kampinoskiej

Zajęcia dotyczące drzew w Puszczy Kampinoskiej prowadzone przez Dział Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego.

Trasa wycieczki wiedzie m. in. przez obszary ochrony ścisłej Zaborów Leśny i Cyganka, ukazując jedne z najciekawszych obszarów leśnych wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.

Czego się dowiesz:

• czym jest las? (podejmiemy próbę odpowiedzi na to pytanie),
  • rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów rodzimych i obcych,
  • typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
  • działania ochronne prowadzone w lasach  – ochrona częściowa,
  • znaczenie obszarów ochrony ścisłej,
  • zagrożenia lasów KPN (pożary, wiatrołomy, susze, gatunki obce, gradacje owadów),
  • łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
  • piętra roślinności w lesie i ich mieszkańcy,
  • rola i funkcje lasu życiu człowieka.

UWAGA: trasa wycieczki liczy 9,5 km, prosimy o przemyślany udział w wydarzeniu.

Informacje praktyczne:

Godzina zbiórki: godz. 9:00
Miejsce zbiórki: miejscowość Truskaw – parking leśnym (ok. 500 m od pętli autobusowej linii 210)
Przebieg trasy: Truskaw – Truskawska Droga – Zaborów Leśny – Kręta Droga – Karczmisko – Cyganka – Paśniki – Truskaw.
Długość trasy: 9,5 km, czas trwania: ok. 4 godz.
Limit osób: 30 (bezpłatne bilety do pobrania 2 tygodnie przed wydarzeniem)

Dowiedz się więcej o wystawie Sayam Ghosh: Jak powraca las.

Projekt finansowany przez m. st. Warszawa.

logo organizatorów: muzeum Warszawy, zakochaj się w warszawie; logo partnerów: sputnik fotos, zarząd zieleni m.st. Warszawy, kampinowski park narodowy, zmiany; logo patronów medialnych: magazzyn szum, fotopolis, nngt notes na 6 tygodni