sob., 22.07.2023

Wernisaż
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Odsłonięcie muralu Pauliny Włostowskiej „Spółdzielnia prac malarskich”

Artystka stworzyła mural „Spółdzielnia prac malarskich”, który nawiązuje do ostatniej fazy procesu odbudowy Starego i Nowego Miasta, czyli tworzenia wielkoformatowych dekoracji na ścianach rekonstruowanych kamienic.

Zajmowały się tym głównie kobiety – plastyczki: Krystyna Kozłowska, Zofia Czarnocka-Kowalska, Krystyna Studnicka czy Helena Grześkiewicz. Włostowska włącza sylwetki bohaterek opowieści – malarek i twórczyń – w obręb samego dzieła, obok wizualnych cytatów i motywów dekoracyjnych ze zdobień, które do dziś można podziwiać na fasadach staro i nowomiejskich kamienic.

Miejsce: Gabinet Zmienny w Muzeum Warszawy

Wydarzenie w ramach obchodów 70. Urodzin Starówki: urodzinystarowki.pl