niedz., 19.11.2023

Muzeum Warszawy
20 zł normalny / 15 zł ulgowy

Oprowadzanie po wystawie „Moi Ver” z Rafaelem Lewandowskim

Wystawa „Moi Ver” odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica, należącego do czołówki europejskiej awangardy lat 20. XX wieku fotografa, grafika, malarza.

Ukończył studia w Bauhausie, działał w Paryżu i tam przyjął pseudonim Moi Ver. Wielokrotnie powracał jednak do Wilna i do Polski, gdzie fotografował żydowski świat, który wkrótce miał przestać istnieć.

Na wystawie prezentujemy ponad 300 obiektów: fotografie, plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy i dokumenty. Dzięki wieloletniej pracy w archiwum artysty po raz pierwszy można zobaczyć niezwykle bogatą i różnorodną twórczość Vorobeichica uznawanego we Francji za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fotografii awangardowej.

Po wystawie oprowadzi – Rafael Lewandowski, urodzony w 1969 r. w polsko-francuskiej rodzinie. Absolwent paryskiej Sorbony i francuskiej szkoły filmowej La fémis. Autor dokumentalnych filmów m.in. „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie” (2021), „Z dala od orkiestry” (2017), „Minkowski | Saga” (2013), „Sztuka milczenia” (2008), „Piosenka i życie” (2004). Jego głośny pełnometrażowy debiut fabularny „Kret” (2011) został kilkakrotnie nagradzany m.in. na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu. Laureat Paszportów Polityki 2011, w lutym 2015 roku został uhonorowany orderem Kawalera Sztuki i Literatury przez Francuskie Ministerstwo Kultury. Żyje w Warszawie. Pracuje w Polsce i we Francji.