niedz., 02.04.2023

Oprowadzanie
Muzeum Warszawy
20 zł/15 zł

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” z tłumaczeniem na PJM

Jak wyglądała odbudowa stolicy?

Warszawa powstała z gruzów. Gruz był podstawowym materiałem budowlanym, a praca w ruinach codziennością. Odbudowa wymagała ogromnych nakładów pracy i czasu. Wpłynęła na architekturę miasta, jego krajobraz, ożywiające się relacje społeczne i ekonomiczne. Wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” jest nowym spojrzeniem na mit odradzającej się po wojnie stolicy i jedną z najciekawszych kart jej historii.

Dowiedz się więcej o wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.

Po wystawie oprowadzi jej kurator – Adam Przywara.

Historyk i badacz architektury. Za pracę poświęconą historii przemiany powojennych gruzów w architekturę i krajobraz Warszawy uzyskał stopień naukowy doktora University of Manchester (2022). Obecnie jest związany z Obecnie związany z Université de Fribourg. Stypendysta Bauhaus Foundation w Dessau (2018) i Deutsches Historisches Institut Warschau (2020). Kurator wystaw „Do zobaczenia po rewolucji!” w Galerii Arsenał w Białymstoku (2019) i „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1950” w Muzeum Warszawy (2023). Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół przemian materialności dwudziestowiecznej architektury, a także ekonomii cyrkularnej w budownictwie współczesnym i historycznym.

Książka „Zgruzowstanie. Przeszłość i przyszłość ruin w architekturze” pod redakcją Adama Przywary do kupienia w sklepie Muzeum Warszawy.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu, osoby z niepełnosprawnością słuchu (oprowadzanie z tłumaczeniem na PJM)

ikony: osoby z niepełnosprawnością ruchu, osoby z niepełnosprawnością słuchu