niedz., 14.04.2024

Oprowadzanie
Muzeum Warszawy
20 zł normalny / 15 zł ulgowy

Oprowadzanie z Agnieszką Kuś po wystawie „Julia Keilowa. Projektantka”

Wystawa „Julia Keilowa. Projektantka” to pierwsza tak szeroka prezentacja twórczości wybitnej warszawskiej metaloplastyczki, jednej z czołowych postaci polskiego wzornictwa. Jej kariera trwała zaledwie kilka lat i została tragicznie przerwana przez II wojnę światową. Julia Keilowa zyskała sławę i uznanie w dziedzinie dotychczas uważanej za domenę mężczyzn.

Wystawa opowiada także o szerszym zjawisku emancypacji kobiet projektantek i awansie wzornictwa do rangi sztuki, które miały miejsce w pierwszych dekadach XX wieku.

Po wystawie oprowadzi Agnieszka Kuś – historyczka, varsavianista, autorka tekstów, przewodniczka, edukatorka muzealna i vlogerka. Studiowała historię i italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, relacje polsko-żydowskie w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Food Studies na SWPS w Warszawie. Interesuje się polskim dziedzictwem kulinarnym oraz warszawskim żydowsko-polskim środowiskiem artystycznym i pamięcią historyczną. Od 2022 r. współpracuje z Muzeum Fabryki Norblina jako przewodniczka i edukatorka oraz autorka scenariuszy lekcji oraz warsztatów dla szkół z oferty tej placówki. Podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu żydowskiego jedzenia TISZ zrgnanizowała w tym muzeum rodzinne zajęcia plastyczne pt.: W warsztacie Julii Keilowej oraz muzealny spacer z degustacją pt.: „Koszernie i elegancko”.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu