fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 07.04.2024
16:00–17:30

Oprowadzanie
Muzeum Warszawy
20 zł normalny / 15 zł ulgowy

Oprowadzanie z Jakubem Bendkowskim po wystawie „Julia Keilowa. Projektantka” 

Oprowadzanie z Jakubem Bendkowskim po wystawie „Julia Keilowa. Projektantka” 

Wystawa „Julia Keilowa. Projektantka” to pierwsza tak szeroka prezentacja twórczości wybitnej warszawskiej metaloplastyczki, jednej z czołowych postaci polskiego wzornictwa. Jej kariera trwała zaledwie kilka lat i została tragicznie przerwana przez II wojnę światową. Julia Keilowa zyskała sławę i uznanie w dziedzinie dotychczas uważanej za domenę mężczyzn.

Wystawa opowiada także o szerszym zjawisku emancypacji kobiet projektantek i awansie wzornictwa do rangi sztuki, które miały miejsce w pierwszych dekadach XX wieku.

Po wystawie oprowadzi doktor Jakub Bendkowski – absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego; doktorat obronił w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Uczestnik seminariów mediewistycznych prof. Piotra Skubiszewskiego. Stypendysta „The Clifford and Mary Corbridge Trust” w Cambridge. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na średniowiecznej rzeźbie nagrobnej, problematyce pamięci i upamiętnienia. Zajmuje się też artystami żydowskimi XIX i XX w. Jest autorem monografii poświęconej Simonowi Trachterowi, kuratorem wystaw. Pracuje w dziale sztuki Żydowskiego Instytutu Historycznego jako kustosz.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.