sob., 04.12.2021

Muzeum Warszawy
10 zł normalny / 7 zł ulgowy

Pokaz filmu Stanisława Barei „Poszukiwany, poszukiwana” w Kinie Syrena

Pokaz filmu w ramach programu towarzyszącego wystawie Niewidoczne. Historie warszawskich służących.

Prelekcje przed filmem wygłosi Dorota Chrobak.

Sprawdź inne wydarzenia towarzyszące wystawie.

Dowiedz się więcej o filmie:

Reżyseria: Stanisław Bareja
Występują: Wojciech Pokora, Mieczysław Czechowicz, Jolanta Bohdal
Kraj produkcji: Polska, 1972
Gatunek: komedia
Czas trwania: 110 min.

Stanisław Maria Rochowicz, fajtłapowaty historyk sztuki, zostaje niesłusznie posądzony o kradzież obrazu. Domniemanemu złodziejowi grozi 5 lat więzienia.

Zdesperowany postanawia ukrywać się w przebraniu kobiety, dopóki nie namaluje kopii zrabowanego płótna. Pozbawiony środków do życia musi na jakiś czas podjąć pracę, rzecz jasna jako kobieta. Zatrudnia się w charakterze pomocy domowej. Nie ma jednak szczęścia do chlebodawców: pierwszy chce wykorzystać go, a raczej ją w celach erotycznych, drudzy mają rozwydrzone dziecko, trzeci pędzi w łazience bimber, a czwarty to dyrektor głupek, za którego nasz bohater pisze artykuły.

W końcu obraz odnajduje się, ale panu Stanisławowi, zaprawionemu już w „gosposiowaniu”, trudno zrezygnować z lukratywnego zajęcia i wrócić na cienką, muzealną posadkę.