czw., 06.12.2018

Muzeum Warszawy

„Przebudzenie” kobiety nowoczesnej. Rok 1918

28 listopada 1918 r. Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego określił już w pierwszym artykule, że czynne prawo wyborcze otrzymuje każdy obywatel „bez różnicy płci”, warunkiem było jednak ukończenie 21 lat. Tryb wprowadzenia dekretu pokazuje, że decyzja została podjęta właściwie przez Józefa Piłsudskiego, który tym aktem prawnym obszedł obowiązującą procedurę. Czy poza względami politycznymi rok 1918 rzeczywiście był przełomowy dla kobiet w niepodległej Polsce? Jaką drogę pokonały przedstawicielki ruchów emancypacyjnych w Polsce, by rozpocząć studia na uniwersytetach, pracę zawodową czy zasiąść w ławach Sejmu?

Prowadząca:

Katarzyna Wagner, historyczka, pracownica Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy. Zajmuje się dziejami miast, historią gospodarczą i polityczną.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918