fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

wt., 20.06.2023
18:00–20:00

Wykład
Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

Przeznaczenie Feniksa. O zgruzopowstaniu Warszawy | Seminarium Warszawskie

Przeznaczenie Feniksa. O zgruzopowstaniu Warszawy | Seminarium Warszawskie

Seminarium Warszawskiego jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Warszawy i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Może jest tak, że powstawanie jak Feniks z popiołów było przeznaczeniem Warszawy. Ale jeśli, to czy było to wstanie z gruzów, czy raczej z gruzów powstanie?

Seminaryjna dyskusja toczyć się będzie w odniesieniu do warszawskich gruzów, do ich losów, ich swoistej sprawczości, ich materialności i treści, ich związków z ludźmi – ich mieszkańcami, do ich tajemnic. W tle dyskusji znajdzie się poezja Władysława Broniewskiego, proza Sylwii Chutnik i wystawa Adama Przywary „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.

Seminarzystka i seminarzyści

dr Sylwia Chutnik – pisarka, działaczka społeczna, wykładowczyni akademicka, promotorka czytelnictwa. Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją animacja kultury oraz gender studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych tej samej uczelni. Stypendystka Homines Urbani (2008), Instytutu Books from Lithuania (2009), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Miasta Stołecznego Warszawy (2010), Instytutu Goethego (2010). Jej teksty i badania ukazały się w ponad trzydziestu książkach zbiorowych i antologiach. Zainteresowania naukowe: antropologia codzienności, historia kultury, literatura XX wieku, historia ruchów emancypacyjnych, miasto i płeć.

dr Adam Przywara – historyk i badacz architektury. Za pracę poświęconą historii przemiany powojennych gruzów w architekturę i krajobraz Warszawy uzyskał stopień naukowy doktora University of Manchester (2022). Kurator wystawy „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” w Muzeum Warszawy. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół przemian materialności dwudziestowiecznej architektury, a także ekonomii cyrkularnej w budownictwie współczesnym i historycznym.

dr Michał Studniarek – doktor w Instytucie Historii PAN w Warszawie. Niedawno ukazała się jego praca doktorska, poświęcona losom Robinsonów warszawskich. Jego zainteresowania obejmują m.in. historię II wojny światowej, Powstanie Warszawskie, historię mówioną.

Prowadzący: dr hab. Mikołaj Madurowicz, dr Paweł E. Weszpiński

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Sprawdź program seminarium.

Wykład odbędzie się w bibliotece Muzeum Warszawy.

Będzie można go również obejrzeć na Facebooku Muzeum Warszawy.

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.