sob., 27.05.2023

Spacer
Muzeum Warszawy

Regeneracja roślin w mieście – spacer botaniczny z Urszulą Zajączkowską

Przedwojenna zieleń Warszawy podzieliła losy architektury miasta. Ogromna większość terenów zielonych została doszczętnie zniszczona w czasie drugiej II wojny światowej.

Gdy przyszła wiosna, szare gruzowiska Warszawy zazieleniły się i pokryły kwiatami. Na gruzach wzrastały takie gatunki jak macierzanka, dziewanna, ale także marchew i pomidory. Roślinność stworzyła nowy ekosystem w środowisku zupełnie przekształconym przez człowieka.

Regeneracja roślin w mieście nigdy się nie kończy.

Podczas botanicznego spaceru poszukamy życia między betonem.

Prowadzenie spaceru: Urszula Zajączkowska – poetka, pisarka, artystka video, prof. SGGW. Pracuje w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej. Felietonistka „Dwutygodnika”.

Start: wejście główne do Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta 42

Dowiedz się więcej o wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.