pt., 28.07.2023

Lapidarium Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Rzeczywistość czy utopia? Przyszłość Europy w kontekście migracji

Debata towarzysząca projektowi „Eurowarsztat” Marty Romankiv.

• Skąd bierze się strach i niechęć części Europejczyków do migrantów i migrantek?
  • Jak dbać o ich widoczność i budować wielokulturową społeczność?
  • Co Unia Europejska może zrobić dla polepszenia jakości życia osób mieszkających i pracujących na jej terenie, które nie posiadają europejskich paszportów?

Między innymi o tym porozmawiamy na debacie organizowanej z okazji finisażu wystawy „Eurowarsztat” i inauguracji interwencji w Gabinecie Portretów. Rozmowę z Martą Romankiv i prof. Witoldem Klausem poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz.

Zachęcamy do wcześniejszego obejrzenia wystawy „Eurowarsztat” (do 30 lipca w Galerii Rynek 30) oraz interwencji wideo, która znajduje się w Gabinecie Portretów, to jedno z nagrań, które powstało w ramach wystawy. O swojej wizji Europy opowiada Ruslana Poberezhnyk z Komisji Pracownic i Pracowników Domowych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

Marta Romankiv – urodzona w 1995 roku, jest artystką interdyscyplinarną, twórczynią instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych.

Witold Klaus – profesor w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz współpracownik Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, współprzewodniczący Konsorcjum Migracyjnego.

Agnieszka Lichnerowicz – reporterka związana od kilkunastu lat z Radiem TOK FM, w którym prowadzi program Światopodgląd. Jako publicystyka szczególnie interesuje się transformacjami i ruchami społecznymi, polityką historyczną i filozofiami ekonomicznymi. Jako reporterka relacjonowała wybory, konflikty i międzynarodowe spotkania na szczycie na całym świecie.