fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

Marta Romankiv „Eurowarsztat”

9 marca - 30 lipca 2023 roku
1 zł, bezpłatny czwartek

Marta Romankiv „Eurowarsztat”

„Eurowarsztat” to projekt realizowany przez Martę Romankiv.

Urodzona we Lwowie artystka od wielu lat mieszka, studiuje i pracuje w Polsce. Romankiv pyta migrantów i migrantki o to, jak widzą przyszłość Europy. Oddaje im przestrzeń i głos, tak często marginalizowany w debacie publicznej.

Marta Romankiv wraz z osobami pochodzącymi z różnych części świata zastanawia się, co Unia Europejska może zrobić dla polepszenia jakości życia osób mieszkających i pracujących na jej terenie, które nie posiadają europejskich paszportów. Na nagranych przez artystkę filmach migranci i migrantki opowiadają o własnych wizjach przyszłości oraz proponują niezbędne według nich zmiany społeczne.

Projekt zakłada prezentację kilku nagranych wcześniej wywiadów (m.in. w Krakowie i Poznaniu) oraz realizację kolejnych w Galerii Rynek 30 (dowiedz się więcej). Działanie ma charakter otwarty, jest fragmentem rozprawy doktorskiej Marty Romankiv. Wcześniej był pokazywany m. in. w Pawilonie Poznań.

Marta Romankiv – urodzona w 1995 roku, jest artystką interdyscyplinarną, twórczynią instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych.

Ukończyła kierunek ceramiki artystycznej w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej. Kontynuowała studia w Polsce – na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a tytuł magistry uzyskała na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest doktorantką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Swoją działalność skupia głównie wokół tematu praw obywatelskich i pracowniczych. Interesuje ją także temat wykluczenia społecznego w kontekście migracji, jak i związanych z tym problemów tożsamościowych. Jej projekty najczęściej mają charakter partycypacyjny i znajdują się na pograniczu aktywizmu, nauk społecznych i sztuki.

Projekt Marty Romankiv pokazujemy w Galerii Rynek 30 w siedzibie Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Galeria Rynek 30 jest polem działań młodych twórców i twórczyń: artystek i artystów, ale też kuratorek i kuratorów. Różnorodne tematy i środki wyrazu łączy świeżość spojrzenia i refleksja nad współczesnością. To miejsce spotkania i łącznik pomiędzy przeszłością miasta a tym, co w nim najbardziej aktualne.

KOLOFON

Bohaterowie i bohaterki projektu: Walid Boussad – Валід Буссад, Liudmyla Kabanina – Людмила Кабаніна, Liza Konovalova – Ліза Коновалова, Abdallah Razik Omar – Абдалла Разік Омар, Liubov Savycka – Любов Савицька

Kuratorka wystawy: Zofia Rojek

Zdjęcia: Mateusz Lipiński

Nagrania dźwięku: Tomasz Koszewnik

Produkcja nagrań: Monika Petryczko

Produkcja wystawy: Marta Galewska

Multimedia: Piotr Szatyłowicz

Projekt graficzny i plakat: Joanna Bębenek

Realizacja wystawy: Piotr Lipiński, Krzysztof Hernik, Ksenia Góreczna, Katarzyna Radecka, Leszek Sokołowski, Mariusz Stawski, Piotr Szatyłowicz

Dostępność: Katarzyna Szafrańska

Redakcja tekstów: Urszula Drabińska

Tłumaczenie tekstów: Karol Waniek

Program towarzyszący: Wanda Kaczor, Dorota Migas-Mazur, Marta Romankiv, Zofia Rojek

Komunikacja i marketing: Joanna Andruszko, Melissa Czaplicka, Matylda Dobrowolska, Agata Fijałkowska, Aleksandra Koszalska, Anna Ładna, Aleksandra Migacz, Milena Paszkowska, Filip Wielechowski-Olszak

Partner: Jet Line

Prezentowane działania są częścią badań doktorskich Marty Romankiv, realizowanych na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod opieką prof. dr hab. Moniki Zawadzkiej.