pt., 02.06.2023

20 zł normalny/15 zł ulgowy

Skarb, reż. Leonard Buczkowski i Powódź, reż. Jerzy Bossak, Wacław Kaźmierczak

Skarb, reż. Leonard Buczkowski, Polska, 1949

Zrealizowana w 1948 roku komedia autorstwa Leonarda Buczkowskiego, przedstawiciela przedwojennej branży filmowej. Film jako pierwszy porusza temat zasiedlania powojennej Warszawy w tonie żartobliwym. Dokwaterowania, poszukiwanie skarbu, perypetie lokalowe… Wszystko staje się pretekstem do pokazania ludzkich typów i napięć towarzyszących odradzaniu się powojennej stolicy.

Powódź, reż. Jerzy Bossak, Wacław Kaźmierczak, Polska, 1947

Zrealizowany przez duet Jerzy Bossak i Wacław Kaźmierczak odcinek Polskiej Kroniki Filmowej. Obraz dokumentuje powódź jaka przelała się przez zrujnowany wojną kraj w 1947 roku. Autorzy zrezygnowali z komentarza z offu zamieniając go na klasyczną muzyką. Film zdobył nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Wydarzenie jest częścią przeglądu filmowego towarzyszącego wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”, który pokazuje różne obrazy zniszczenia i… odbudowy miasta.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu (wejście od ulicy Nowomiejskiej)